Vil ikke starte! Vil ikke starte!
Halløj Temperaturen var lige over plus i går så valgte at køre en tur på arbejde, kunne bare ikke vente længere, når men turen gik fint og der var ingen problemer med at started den op selv om det er ved at være lidt lang tid siden den har været startet.
Men da jeg skal hjem nogle timere senere vil den pludseligt ikke starte. Starteren kører, men den hopper ikke i gang, efter nogle forsøg kan jeg høre batteriet er ved at være dødt så opgiver og får den transporteret hjem.
1) Hvad kan der være galt siden den ligepludseligt ikke vil starte?
2) Med hvor mange ampere må man lade min cykel?
Vil starte med at prøve en opladning, men aner ikke hvor hårdt man må lade på sådan en, kunne forestille mig det ikke var helt det samme som på bilen, min scooter fx kan kun MAX klare 1A.
Håber nogen kan hjælpe vil ud og køre igen nu det bliver helt frit for frost og salt.
/Niels
dec 2005
Følger: 238 Følgere: 253 MC-er: 5 Emner: 509 Svar: 9.894
prøv at lade på det .eller få den igang igen og så køre en god lang tur .
maj 2004
Følger: 33 Følgere: 30 MC-er: 6 Emner: 64 Svar: 1.530
feb 2005
Følger: 4 Følgere: 3 MC-er: 1 Emner: 2 Svar: 110
mar 2004
Følger: 53 Følgere: 53 MC-er: 5 Emner: 149 Svar: 439
så prøv da lige og pille tændrøret ud og tjek om der overhovedet er en gnist.
apr 2006
Følger: 61 Følgere: 63 MC-er: 4 Emner: 60 Svar: 991
jun 2006
Følger: 156 Følgere: 152 MC-er: 9 Emner: 237 Svar: 1.869
dec 2006
Følger: 14 Følgere: 13 MC-er: 2 Emner: 59 Svar: 602
gange efter tankning. Efter lidt tid kom en anden mc køre
hen til ham, og foreslog at han slog sidestøttebenet op...
det hjalp :-))
feb 2006
Følger: 15 Følgere: 14 MC-er: 2 Emner: 44 Svar: 745
aug 2006
Følger: 22 Følgere: 21 MC-er: 2 Emner: 130 Svar: 2.294
Men nøj hvor var jeg dog også lettet over, at det bare var det og ikke noget virkelig galt
jul 2006
Følger: 9 Følgere: 9 MC-er: 1 Emner: 78 Svar: 722
Nej det var dog ikke dødemandsknappen det var galt med. Den fik noget strøm, kærligt omsorg mens jeg ventede, renset luftfilter + en hurtig afrensning af ledninger og forbindelser omkring batteriet, tjek af tændrør og så startede den fint.
Tror bare den er ked af ikke at have været ude hele vinteren, det kan jeg godt fårstå har det på samme måde.
aug 2005
Følger: 131 Følgere: 136 MC-er: 4 Emner: 518 Svar: 21.203
Jeg tror rigtig mange af os har lavet den med at glemme at slå de op, men jeg har også en gang glemt at slå det ud!!! På Langelinie - en torsdag - med en million mennesker - kæft hvor blev jeg til grin
feb 2006
Følger: 15 Følgere: 14 MC-er: 2 Emner: 44 Svar: 745
sep 2006
Følger: 63 Følgere: 63 MC-er: 4 Emner: 116 Svar: 2.642
Min gamle kollega oplevede en gang følgende:
Han triller, på sin fine lille Virago 250 ind på en tank for at tanke. Der holder allerede en Harley med en "sej" gut, der skulle til at køre. Min kollega hilser pænt, som man jo gør når man møder en anden MC´ist, men ham Harley gutten, er tilsyneladende for fin til at hilse på en bambus harley, så han hopper op på sin Harley, og i bedste "Renegade" stil, sætter han begge fødder op på fodhvilerne, inden han sætter i gang... Det ser jo lidt sejt ud... Problemet er bare at han ikke har sat den i gear, så da han lukker op, siger det bare "WROOOUUM"... KLASK... Og så lå han på jorden og rodede rundt.... Min kollega havde pænt svært ved at holde masken... hehehehe
Vil ikke starte!