Min gamle dame = Triumph Tiger 100 (T100SS) fra 1966 - oliskift og oliepumpe Min gamle dame = Triumph Tiger 100 (T100SS) fra 1966 - oliskift og oliepumpe
Hej,
Tak for optagelsen i Triumph-gruppen. Lad mig starte med at præsentere mig selv. Jeg hedder Tom, er 42 år og bor på Østerbro i København.
Jeg har haft flere motorcykleer gennem tiden, men sidste år faldt jeg fuldstændigt for denne gamle dame fra 1966.
Jeg har pudset, plejet og skruet lidt på den. Den kører rigtig godt og lyder endnu bedre. Jeg bruger den ofte og er meget glad for dens køre-egenskaber i betragtning af hvor gammel den er.
Jeg skal have kigget på ventiler og/eller stempel-ringe for den brænder lidt olie af... Jeg vil dog starte med at rense olie-pumpe og filter.
- er der nogle gode tip eller råd i den forbindelse?
På forhånd tak!
Tom
maj 2006
Følger: 7 Følgere: 17 MC-er: 3 Emner: 406 Svar: 933
Hvilket tips er det du efterspørger?
nov 2012
Følger: 5 Følgere: 4 MC-er: 2 Emner: 10 Svar: 6
Min gamle dame = Triumph Tiger 100 (T100SS) fra 1966 - oliskift og oliepumpe
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside