798 visninger
|
Oprettet:
FølgFølg ikke
10 Svar
march hastighed march hastighed
jeg har aldrig før haft en totakter nu har jeg fået mig en rd 350 ypvs fra 89 den køre rigtig godt den smutter meget nemt op på 180 men den vil ikke rigtig over den køre 180 med 9000 omdr er det meget normalt eller?mit andet spørgsmål er når jeg køre motorvej køre jeg 140 kmt ved 7000omdr er det en god march hastighed eller er det for stærkt? jeg vil jo gerne ha den til at holde så jeg vil ikke pine den for meget.gode råd angående vedligholdese må i også godt dele lidt ud af er som sagt helt ny når det angår totakt racere men hold da kæft den er sjov at køre på
0 synes godt om
feb 2009
Følger: 9 Følgere: 6 MC-er: 2 Emner: 30 Svar: 81
mar 2008
Følger: 1 Følgere: 16 MC-er: 3 Emner: 1 Svar: 62
17 / 39 er gearingen på alle YPVS-modeller. Jeg har 16 for på begge mine RD'ere. På den hvor speedo virker, giver det 190 ved 10.000 omdr.
Har også prøvet med 15 for og det gav en forrygende acc, men topfarten faldt til ca 170 - og max marchfart til 110-120 (pga omdr-tal).
Med 16 eller 17 vil jeg mene at 135-140 er max marchfart. Jeg bryder mig ikke om at ligge i længere tid på motorvej med den fart dog - er bekymret for den skal gå i stykker hele tiden. Mener det er bedst at variere hastigheden imellem 110-140, hvis længere tid på motorvej.
Hvis din har 17 for, kan du få højere topfart med 16, så længe den ikke vil over 180 (med 17) og alle accs bliver kvikkere med 16 t
mar 2008
Følger: 1 Følgere: 16 MC-er: 3 Emner: 1 Svar: 62
2-takt er utrolig følsom ovf for mager blanding, som man nemt kan få, hvis der kommer lidt skidt i en dyse og så brænder der sgu hul i stemplerne...
Har selv prøvet dette, hvor baghjulet blokerede ved 140 - stumper fra stempler havde blokeret krumtappen. Et værksted lavede det for 11.751 kr... og så købte jeg et benzin-filter til en 20'er, så det ikke kan ske igen..
Jeg bruger kun fuldsyntestisk olie, men flere fra klubben bruger noget billigere (semi-synth) og jeg har endnu ikke hørt om havarier pga det, men selv tør jeg kun anvende det dyre til ca 130 kr / l
mar 2008
Følger: 1 Følgere: 16 MC-er: 3 Emner: 1 Svar: 62
Viser den kun 180, er den måske slidt og trænger til honing eller opboring.
Men hvis YPVS-ventilerne ikke er sykroniseret eller der er slør i ledforbindelser (imellem cylindrene), så de ikke følges ad, kan det nemt koste 20-40 km/t på topfarten
mar 2008
Følger: 1 Følgere: 16 MC-er: 3 Emner: 1 Svar: 62
RD er jo bygget til tæsk i timevis på en bane, så lidt kan den vel godt holde til.. men jo mere, den bliver gearet ned, jo mere skal man passe på høje omdr i længere tid..
Den skal gerne have lidt at lave imens den tager omdr.
Heller ikke så godt at ligge i timevis UNDER 6.000 omdr.. så sovser den totalt til og ryger som en gal, når den så lige bliver fyret af (hvis den ellers vil - går som på choker lige pludselig) - skal have lidt luft af og til med nogle omdr..
Utrolig sjældent, jeg har håndtaget i bund på RD'en - og så kun i fbm med accs.. - aldrig i længere tid, som Killer og jeg gjorde på motorvejen der.. det var meget risikabelt..
Tjek evt det her fra hp (noget jeg har skrevet engang):
http://www.dalton-banden.dk/?page_id=849
apr 2008
Følger: 8 Følgere: 6 MC-er: 1 Svar: 25
Har oplevet at min (F2 fra -86) kan tage de sidste o/min når jeg fylder shell Vpower i tanken, bruger ikke andet nu.
maj 2007
Følger: 13 Følgere: 10 MC-er: 1 Emner: 15 Svar: 60
I får tæsk når Apen er klar!!
mar 2008
Følger: 1 Følgere: 16 MC-er: 3 Emner: 1 Svar: 62
Aben holder jo kun ca. 800 km pr stempelskift, ellers har den vel kun 33 hk ell lign ? - så kan min søns minicrosser følge med..
Enkelte F2 kan vise 210, siges det... ville bare ikke provokere evt. DAX-kørere..
maj 2007
Følger: 13 Følgere: 10 MC-er: 1 Emner: 15 Svar: 60
men lupoen er den fedeste bil......lidt ligesom at flyve...
mar 2008
Følger: 1 Følgere: 16 MC-er: 3 Emner: 1 Svar: 62
16 hk,,,!?! er du sindssyg... den bliver da rykket fra hinanden... interessant
Ja, gu skal der skrald på.. kan sgu ikke køre / gå rundt og kede sig... helt enig
Rød kjole på, slå håret ud og så er der tango..
march hastighed
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside