1.046 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 9 Svar

motorcykel Café motorcykel Café

Hej MC gammeri

Jeg sidder i skrivende stund og googler efter restauranter eller cafeer i Danmark som er motorcykelinspirerede om man vil. Jeg har set eksempler i udlandet på cafeer lavet til motorcykler med mc parkering og det hele.

Ved i om dette findes?
Billedet nedenfor er et eksempel fra en Café i London.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Ophæng af 2 spejle + en lampe 1.090 kr.
  • Strøm under min vask 750 kr.
  • Opsætning af svævehylder og billeder 500 kr.
  • Mit toilet tager ikke nok vand ind 1.200 kr.
  • Take down chandelier and a wall lamp 500 kr.
  • Handyman to hang up 3 shelves and 2 pictures on concrete walls 989 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  motorcykel Café
  • Joh
    Joh Tilmeldt:
    jul 2019

    Emner: 1 Svar: 26
    #1   5. jul 2020 Prøv Google eller facebook. I København er der flere.

    Enghave Kaffe
    Xtreme Custom i Kødbyen
    Petrol på Istedgade


  • #2   6. jul 2020 Prøv youtube British cafe racer , så forstår du hvad der ligger bag ide men kaffe og race og tider

  • #3   7. jul 2020 Tror der er mere salg i hipster grødcafe'er og juice barer. Motorcyklister er bare nogle ildelugtende ældre mænd der drikker bajere og råber højt fordi de er halvdøve

  • #4   7. jul 2020 Att Per T . Den kategori vil jeg helt frabede mig , hverken døv eller alkoholisk men alle har jo deres fordomme smiley

  • #5   7. jul 2020 Juuhuuu jeg er motorcyklist smiley

  • Bertil A
    Bertil A Online Tilmeldt:
    nov 2008

    Følgere: 62 MC-er: 6 Emner: 64 Svar: 1.102
    #6   7. jul 2020 Vil jeg også, jeg siger sjældent noget og når jeg drikker er jeg mere til sprut..men sidde på en café og drikke kaffe det bliver simpelthen for kedeligt smiley

  • #7   7. jul 2020 Min kommentar var ment humoristisk, dog med et gran af sandhed: Cafe kulturen er for de unge, storbysmarte der lever vegansk og kører elløbehjul. Oftest kvinder i den avlsdygtige alder, de har både penge og masser af tid, specielt hvis de har indfanget et skaffedyr.

    Det er ret langt fra den typiske motorcyklist der i DK er en ældre herre, så der er simpelthen ikke penge i en MC cafe.

    De steder i udlandet hvor man finder MC cafeer er typisk i områder hvor der kommer mange motorcylister. Og de fleste elløbehjul kan ikke klare en tur til Harzen, og det er alligevel ikke klimavenligt, så der kan man være i fred for hipsterne.

    De tætteste du kan komme på MC cafe'er i DK er pølsevogne/ishuse hvor der typisk samles MCister på bestemte ugedage. Skovgrillen og Eventyrgrillen i Middelfart f.eks, eller endags træf som Søby træf. Der er ingen havregrød, til gengæld solid biksemad med spejlæg og lune bajere... og 99% mænd


  • #8   8. jul 2020 smiley mange af os gamle der har kørt mc i snart 35 år er helt klar en udgående race , det er skam at mc ikke rigtig kan fange de unge ? men tiden er anderledes en i 80’ ener hvor vi nok var mere selv makker på alt mekanik og det er vel også derfor vi tit kikker tilbage og køber gamle mc ?
    de er af metal og nemme at skrue på over i garagen , de kan pudses og skinne blanke og lyder som vi husker , man er nok stadigvæk lidt dreng tilbage også om konen er blevet lidt rynket de sidste 30 år ?
    de unge piger vi kendte er blevet til koner med voksne børn og nogle er også blevet Bestemor ?????
    Jo det er egentlig ganske fint især når min barnebarn spørger om vi skal gå ud i garage og starte den gamle Motorcykel og mærke hvordan den ryster og kan lyde højt , og så dele en sodavand og en Carlsberg på en gammel sofa og snakke og skolen og hvorfor hans mor faktisk har ret når hun siger at han skal hjælpe til der hjemme , smiley så er livet faktisk ret godt med en gammel mc i garagen


  • #10   24. jan 2021 Tak for din kommentar Troels H.

Kommentér på:
motorcykel Café

Annonce