Start af motor efter flere år. Start af motor efter flere år.
Hej gutter
Min motor har ikke været startet siden sommer 2008, hvor den blev stjålet. Er der noget, jeg skal være opmærksom på, inden jeg starter den?
Der er vel ingen tvivl om at den 2 år gamle olie og kølevæske skal skiftes ud, ligesom det er tilfældet med oliefilteret og sikkert også tændrørene.
Men er der noget, som jeg burde vide om motoren? Er det noget med, at den ikke har en tandrem, men en decideret kæde istedet, så jeg ikke behøver at bekymre mig at om skifte den?
Jeg ved med sikkerhed, at motoren har kørt fint og var serviceret,og den fejler ikke umiddelbart noget, bortset fra at den ikke er blevet startet siden dengang. Jeg kan ikke finde noget specifikt om det på nettet eller på forummet herinde.
feb 2007
Følger: 15 Følgere: 13 MC-er: 2 Emner: 35 Svar: 912
okt 2008
Følger: 42 Følgere: 38 MC-er: 1 Emner: 29 Svar: 589
Start af motor efter flere år.
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside