God oplevelse - Køb i England God oplevelse - Køb i England
Størstedelen af trådene om køb hos forhandlere her på MCG.dk omhandler oftest dårlige erfaringer, så jeg vil poste en tråd om en GOD erfaring!
Jeg havde et stykke tid ledt efter et par bukser der kunne lynes sammen med min Furygan-jakke, så jeg kunne få kørt lidt rundt i 'full leather'.. Så jeg fandt modellen Veloce.. Den eneste importør jeg så kender til i DK er MChjørnet (Tråden handler IKKE om dem..), så jeg tog ned til dem for at høre om de havde modellen Veloce i min størrelse. Det havde de så ikke, så jeg prøvede et par andre modeller for at finde min læderstørrelse hvorefter jeg kørte hjem for at google..!!
På nettet finder jeg så en engelsk hjemmeside som forhandler netop Furygan Veloce læderbukserne, og jeg bliver ikke mindre glad da jeg minder mig selv om at den engelske pund -kurs for tiden er helt fin!
En sammenligning af pris:
Veloce i DK (MChjørnet) - 3000 kr.
Veloce i England - ca. 1700 kr.
Overbevist!
Jeg tager kontakt via mail til firmaet 'Ultimate Bike Gear'
(link fjernet)
for at finde ud af om de sender til Danmark, hvilket de gør og endda har gjort flere gange på det sidste! (pga. den engelske kurs, vil jeg tro)..
Fint!! Jeg skriver flere mails frem og tilbage med en 'Mike' som ikke bare vil sælge mig hvad jeg søger, men også vil sikre sig at jeg får busker som passer osv. (altså en sælger JEG vil overveje at gå til igen!..) Han tager billeder af flere bukser med et målebånd strakt ud over livet, så jeg selv hjemme i DK kan måle mit eget liv, og herefter vurdere hva' jeg skal købe..
Da jeg så har fundet den størrelse jeg skal bruge, sender jeg ham en modtageradresse og får ordnet det økonomiske (+25£ i fragt alt inkl.). Jeg har så efterfølgende glemt at der skal bruges et tlf.nr. til DHL når de kører ud med pakken, så det mailer jeg, og han kontakter DHL med ny info
5 dage senere sidder jeg med de nye læderbukser på foran computeren og poster denne tråd og de passer iøvrigt perfekt!!
Pris i DK = 3000 kr.
Pris hos UBG i UK = knap 2000 kr. inkl. fragt!
En god oplevelse af en god indsats fra en englænder som gerne handler med os fra Danmark..!
God påske!
apr 2008
Følger: 6 Følgere: 5 MC-er: 1 Emner: 55 Svar: 443
okt 2007
Følger: 4 Følgere: 5 Emner: 18 Svar: 488
Jeg bliver lidt nysgerrig, hvor meget gav du MC-Hjørnet for deres ulejlighed?
sep 2006
Følger: 40 Følgere: 39 MC-er: 1 Emner: 101 Svar: 1.116
nov 2008
Følger: 10 Følgere: 9 Emner: 23 Svar: 233
Jeg har bla. lige købt et par sko, som her hjemme koster 1000-1200 kroner. Jeg gav kun omkring 400 kroner for dem i England
Så synes klart godt det kan betale sig!
jun 2006
Følger: 14 Følgere: 24 MC-er: 3 Emner: 118 Svar: 1.381
mar 2007
Følger: 8 Følgere: 6 MC-er: 4 Emner: 119 Svar: 826
sep 2005
Følger: 5 Følgere: 32 MC-er: 15 Emner: 361 Svar: 1.797
T
aug 2004
Følger: 41 Følgere: 40 MC-er: 2 Emner: 106 Svar: 2.590
sep 2006
Følger: 40 Følgere: 39 MC-er: 1 Emner: 101 Svar: 1.116
"Ja, gerne!"
Udpluk af min færden i 'de danske butikker'
aug 2007
Følger: 11 Følgere: 10 MC-er: 2 Emner: 94 Svar: 424
Så den besparelse vil jeg nu også gerne have
De var også super flinke og fik dem 3 dage efter jeg havde bestilt og ringede til mig for at tjekke om adressen osv var rigtig..
maj 2008
Følger: 5 Følgere: 4 MC-er: 1 Emner: 81 Svar: 479
apr 2004
Følger: 42 Følgere: 42 MC-er: 2 Emner: 64 Svar: 850
apr 2007
Følger: 4 Følgere: 11 Svar: 1.408
mar 2007
Følger: 15 Følgere: 13 MC-er: 5 Emner: 184 Svar: 4.928
Er jeg kørt i stykker, så rep. jeg selv cyklen, så nope!!
apr 2007
Følger: 4 Følgere: 11 Svar: 1.408
køber du så lappe grejet i THansen, der er jo osse så god en service, og super inteligente ekspedienter
maj 2005
Følger: 30 Følgere: 28 MC-er: 3 Emner: 90 Svar: 724
Vi kan varmt anbefale at købe hos dem - billigere originale reserverdele og man får hurtigt svar tilbage hvis man sender mail. Forsendelsen tager typisk 10 dage og man betaler enten med kridtkortet eller Pay pal...
Indtil nu har vi ikke haft nogle problemer med dem... 7-9-13 bank bank
Tilmeldt:
mar 2004
Følgere: 292 MC-er: 16 Annoncer: 1 Emner: 125 Svar: 20.712
Poul A - Smider du penge hver gang du kigger på butiksvinduer? Det koster jo husleje at have den slags, og ekspedienten skal jo være der alligevel for at holde butikken åben. Ligesom alle andre steder man handler, går man da også bare videre hvis ikke varelageret og prisen passer en - sådan har det været i ret mange år.
Fanta H - Drop den moralprædiken med det samme. Det er en tænkt situation du kommer med, og hvis de lokale vil have man skal støtte dem, må de spille mere med bolden.
God oplevelse - Køb i England