Modifikation af std. potte - VT600 Modifikation af std. potte - VT600
Hej alle,
Jeg byttet min gamle GS'er ud med en "ny" VT600 Shadow. Desværre siger den "nye" cykel mindre end den gamle, hvilket jeg gerne vil lave om på. Jeg synes dog det er for dyrt at give omkring 4.000 kr for nye potter.
Så derfor overvejer jeg en af to ting, som jeg gerne vil have jeres hjælp/råd til.
1) Bore ekstra huller i den org. udstødning, der sidder på.
- Hvor store skal hullerne være, og skal de bores ved siden af det nuværende hul i udstødningen? (Se evt. billeder på min profil, hvor jeg har forsøgt at illustrere hvad jeg mener).
2) Bore de to popnitter ud, som sidder i hver side af den org. udstødning og fjerne fløften helt.
- Kan man det, og er det alt, hvad der skal gøres for at fjerne fløjten?
Jeg er klar over, at denne model formentlig vil kræve, at motoren dyses om, så den ikke køre med en for mager blanding.
Endelig er jeg selvfølgelig interesseret i en byttehandel, såfremt der skulle være en, der gerne vil have org udstødning på sin egen, istedet for en "larmepotte"...;-)
Håber I kan hjælpe mig med gode råd til at at få mere lyd ud af maskinen.
Mvh Lasse
aug 2005
Følger: 131 Følgere: 136 MC-er: 4 Emner: 518 Svar: 21.203
Jeg har i øvrigt ikke haft behovfor at dyse om.
sep 2005
Følger: 1 MC-er: 5 Emner: 6 Svar: 121
jun 2004
Følger: 5 Følgere: 5 MC-er: 3 Emner: 40 Svar: 145
Når du skriver "køre et 50 cm bor ind", så er det vel i den åbning, der allerede er i udstødningerne...?
Det er er vel ikke som nye huller...?
Mvh Lasse
sep 2005
Følger: 1 MC-er: 5 Emner: 6 Svar: 121
Dog er det svært at fortryde og "undo" bagefter.
Modifikation af std. potte - VT600