1.221 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 13 Svar

Århus - tur med happy ending ;-) Århus - tur med happy ending ;-)

D. 1. onsdag i hver måned - næste gang på onsdag d. 2. april 2014 - holder vi fællestur ligesom de sidste to år.
I 2013 besluttede vi os for et andet startsted end Prismet, så vi ikke skulle køre flokkørsel inde i byen, med risiko for at 'tabe' nogen på vejen.
Det blev på parkeringspladsen ved Bauhaus, ved siden af Jensens Bøfhus - det ligger ved Bilkakrydset i Tilst.

Og det fungerede rigtigt godt.

Hvis du er ved Prismet, finder du Bilkakrydset ved at køre op ad bakken langs Den Gamle By, ud ad Viborgvej ca. 10 km - indtil du kan se Bilka (Så kan du også se Jensens Bøfhus)

Vi mødes kl. 17:30 (start kl. 18) og turen slutter ca. 19:15 i Raptors klubhus i Lillering. Så den tager en god times tid.

Der vil efter turene blive budt på en "Bikerplatte" fra grillen med tykke frankfurtere, kartoffelsalat og div. drikkevarer - til bikervenlige priser.
(To pølser med dyppelse og kartoffelsalat + 1 øl/vand for i alt 40,-)

Vi håber på lige så stor succes som sidste år, hvor vi typisk var mellem 15 og 20 MC´er på turene. Rekorden var 34 deltagere.
Derudover var der nogle som nøjedes med grillen - det er jo ikke alle der har lige god tid om onsdagen ved spisetid, så man kan også bare gå direkte efter pølsen smiley

Alle er velkomne.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Montering og installation af opvaskemaskinen 650 kr.
  • Flytning af stikkontakt - 15min 500 kr.
  • Hjælp til at samle en BRIMNES seng fra ikea 750 kr.
  • Help with bicycle gears that are slipping 210 kr.
  • Skift af vandhane i køkken 800 kr.
  • Sætte spejl og hylde op 400 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Århus - tur med happy ending ;-)
Kommentér på:
Århus - tur med happy ending ;-)

Annonce