Bobber, lovlig? Bobber, lovlig?
Hey.
Jeg surfer rundt og kigger på bobbere for tiden. Hovedsagligt ombyggede XS650'ere som denne:
http://www.xs650chopper.com/wp-content/uploads/2010/05/noid-bobber.jpg
Men kan kan det overhovedet lade sig gøre at få sådan en på gaden i Danmark og hvad skal der til for at at undgå at blive stoppet konstant?
Jeg går ud fra at der skal forskærm på, skal der egentlig være blinklys på hvis den er født med det eller kan man bare række armen ud? Skal der være spejle hvis den er født med det? Skal der være speedometer? Må bagskærmen godt være så lille?
Vigtigst af alt, hvad med stellet? Må man i Danmark svejse et nyt (stiv)stel på bagenden af et standard stel?
Håber på positive svar ;o)
/Jess B
apr 2004
Følger: 16 Følgere: 18 MC-er: 2 Emner: 136 Svar: 1.369
Du må ikke lave konstuktionsændringer på stellet.
maj 2009
Følger: 5 Følgere: 3 MC-er: 1 Emner: 14 Svar: 2.854
Hvis der kører sådan en rundt på gaden så er den ikke synet og godkendt efter gældende regler! Så NEJ den er ikke lovlig.
9.01.002 Afskærmning af hjul
(1) Registreringspligtigt køretøj med en konstruktiv bestemt maksimalhastighed påmere end 40 km/h skal være forsynet med skærme over samtlige hjul.
(4) Den foreskrevne afskærmning skal være tilvejebragt gennem køretøjets karrosseri eller opbygning eller ved anbringelse af særlige skærme over hjulene.
Bagskærmet sidder jo godt nok over noget af hjulet ca. halvdelen, så det er lidt af en gråzone om det er langt nok. Men problemet løser sig selv, for hvis nummerpladen skal lovligt placeres, så skal den sidde bag på i en hældning på maks 30 grader og den skal side fast i noget, f.eks et længere bagskærm.
Blinklys og 2 spejle er et krav fra 1-9-95
Hvis dens tophastighed er på højst 100 kan den nøjes med kun 1 spejl i venstre side.
Alle ændringer af stellets konstruktion er registreringspligtige konstruktive ændringer, som skal synes og godkendes på grundlag af enten accept fra motorcykelfabrikanten eller afprøvningsrapport fra et anerkendt prøvningslaboratorie.
dec 2003
Følger: 2 Følgere: 90 MC-er: 11 Emner: 240 Svar: 20.497
http://www.motorcykelgalleri.dk/html/gal_visbil.asp?ID=26949
Men normalt er det ikke lovligt at lave stellet om. Der findes dog en i Tyskland som laver stellet lavere, med TÜV godkendelse.
aug 2005
Følger: 51 Følgere: 49 MC-er: 3 Emner: 73 Svar: 784
1: at det er gjort på en sikkert og forsvarlig måde ( vurderes af synsmanden ) eller det ikke er primær konstruktion ( dvs sige bagstel osv )
jul 2006
Følger: 36 Følgere: 39 MC-er: 4 Emner: 266 Svar: 1.736
maj 2009
Følger: 5 Følgere: 3 MC-er: 1 Emner: 14 Svar: 2.854
Men selve hovedrammen, bagsvinger, forgaffel, fastgørelsespunkter for bremsekomponenter og bagstellet hvis det ingår i fastgørelsen af den bagerste affjedring (monoaffjedring), bliver betragtet som den bærende konstruktion og er omfattet af dokumentationskrav.
8.01.001 Generelle bestemmelser
(1) Chassisramme, selvbærende karrosseri og stel skal kunne modstå de påvirkninger, der opstår under normal anvendelse og belastning af køretøjet. Ombygning af bærende dele kan godkendes ved syn, når der foreligger fornøden dokumentation. Dokumentationen skal være i form af accept fra køretøjsfabrikanten (eventuelt oplyst via fabrikantens repræsentant) eller en prøvningsrapport fra et anerkendt prøvningslaboratorium. Hvis en prøvningsrapport ikke er udført i henhold til TÜV’s Merkblatt 751, forudsætter godkendelse, at der foreligger tilladelse fra Færdselsstyrelsen til, at den alternative prøvningsrapport kan benyttes som dokumentation.
Ændringerne vil blive registreret som »konstruktive ændringer«. (hvis de kan godkendes !)
jul 2008
Følger: 27 Følgere: 61 MC-er: 12 Emner: 234 Svar: 955
Eller skal det være TÜV godkendt, OG godkendt at fabrikanten af cyklen?
Der er en Yamaha XS 650 stivstellet her på forum, men han svare ikke rigtigt på spørgsmålet omkring syn og indreg.
maj 2009
Følger: 5 Følgere: 3 MC-er: 1 Emner: 14 Svar: 2.854
Der står jo:
"Dokumentationen skal være i form af accept fra køretøjsfabrikanten (eventuelt oplyst via fabrikantens repræsentant) ELLER en prøvningsrapport fra et anerkendt prøvningslaboratorium"
Og så glem alt det pis om "flink" synsmand. Der bliver ikke ændret på reglerne uanset hvilket humør han er i. Dem som har fået noget igennem syn, på den ene eller anden måde, som ikke er lovlig registreret som en konstruktiv ændring. De kører så bare stadig rundt på en ulovlig cykel.
jul 2008
Følger: 27 Følgere: 61 MC-er: 12 Emner: 234 Svar: 955
Ved der er en i Sverige der har en, synet og testet i hoved og røv, Honda CB stivsteller.
feb 2009
Følger: 1 Emner: 4 Svar: 5
Jeg tænker hvis man bestiller en hjem fra USA, så vil det være mere professionelt lavet, da firmaer som Ardcore og G&L jo laver disse ting til daglig. Og hvilken dokumentation menes der ved sådan en ændring?
apr 2004
Følger: 16 Følgere: 18 MC-er: 2 Emner: 136 Svar: 1.369
maj 2015
Følger: 1 Emner: 1 Svar: 2
Honda CM250 .... Går og overvejer at kigge lidt meget (ombygge) til efteråret ....
Der hvor de bageste støddæmpere er monteret på stellet ... Der løber stellet videre .. Ca 20 centimeter .... Umiddelbart er det for at forstærke stellet, således at der kan sidde bagsæde passager .... Men da jeg regner med at sætte mono-sæde på, er det så lovligt at skære en del (ikke det hele) væk af det forholdsmæssige lange stykke, der stikker ud ?
Bobber, lovlig?