795 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 16 Svar

Støt brysterne ! Støt brysterne !


Håber det er ok med denne tråd:

Hver 9. danske kvinde får konstateret brystkræft i et eller begge bryster på et tidspunkt i deres liv.


Min kæreste er blevet ramt af brystkræft...så vi (hende, mig, og vores lille 9 mdr. søn) er startet med en lille indsamling der gerne skulle komme alle brytkræft patienter til gode....

Læs hendes historie her:

(link fjernet)


Og bare rolig....man er ikke tvunget til at give et bridrag smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Græsslåning + små klip af busk 600 kr.
  • Fræse havestykke 1.625 kr.
  • Vinduespudsning inde og ude 700 kr.
  • Sætte 2 lamper til og hænge dem op. 1.000 kr.
  • Hjælp til hænge tv op , har forsøgt selv , men det mislykkedes lidt . . derfor brug for hjælp til at rette på det . Har ikke boremaskine eller skruemaskine og det er murstensvæg . 300 kr.
  • Rem hoppet af havetraktor 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Støt brysterne !
  • #1   20. sep 2008 Syns det er meget ok med denne tråd...held og lykke til jer alle!

  • #2   20. sep 2008 Det var da trist at høre.
    Sidder og får det lidt underligt. Når en tilfældig person frivilligt har valgt at samle ind til en velgørenhed som f.eks. Støt Brysterne. Så plejer jeg at være ligeglad. Hvis jeg har et par kroner, så får de dem.
    Men nu når du personligt fortæller at din kæreste er ramt af brystkræft, så får jeg det dårligt over at ikke have gjort noget mere. Det får mig faktisk til at smide et armbånd eller en paraply med på indkøbsbåndet, næste gang jeg ser en vare med Støt Brysterne-logoet.
    Selvom jeg ikke kender dig Nichlas, så syntes jeg at det rammer hårdere netop at du står frem.
    Jeg ønsker alt muligt held og lykke for dig og din kæreste i fremtiden.

    Hilsen Jan, der vil ud og give penge til brysterne!


  • #3   20. sep 2008 Har været der selv.

    Du har min forståelse og medfølelse 100%!

    Heldigvis er dem, der skal hjælpe Jer blevet mere og mere dygtige. Tro på det, og vær optimistiske.

    Statistikerne er gode.

    I har ikke valgt den situation I er i, men når I nu er i den, så er mit råd at I bruger den til at gøre jeres forhold stærkere. Det kommer nok helt af sig selv.

    Jeg ønsker Jer det bedste og glæder mig til, at du skriver et nyt indlæg, hvor du fortæller, at alt er gået godt.

    Mange hilsner
    Jens


  • #4   20. sep 2008 Tak fordi du minder os andre om hvor heldige vi er med vores (indtil videre) gode helbred. Jeg synes at det er rigtig fint at du gør opmærksom på dette... også på MCG.

    Jeg har selv en knægt på et år og kan kun gøre mig tanker om hvilken situation I er i. Nu har du ovenikøbet givet mig muligheden for at støtte en god sag... det er hermed gjort. Tak

    De bedste ønsker for dig og din familie.


  • #5   20. sep 2008 Hermed støttet smiley

  • #6   20. sep 2008 jeg støtter brysterne hver dag..

    men min kæreste mener at jeg rager på dem smiley


  • #7   20. sep 2008 Held og lykke. Hold sammen og giv hinanden det rum og den støtte i måtte have brug for. Se positivt på det... så skal det nok gå, en positiv indgangsvinkel gør altid at tingene glider lidt nemmere.

    Bidrag herfra.

    mvh Offslow


  • #8   20. sep 2008 martin k: det okay med lidt humor en gang imellem men syntes ikke det er helt så passende i denne tråd!

  • #9   20. sep 2008 Hermed støttet.
    Ønsker jer al held og lykke.
    Mvh Anders


  • #12   20. sep 2008 Lidt svært at se humoren i Martin K's indlæg, når man selv som 18-årig stod helt knust og frygtede at miste sin mor til den modbydelige sygdom.

    Til trådstarter og andre der er pårørende eller selv er ramt, kan jeg så fortælle at det nu snart er 12 år siden og jeg har hende gudskelov endnu. smiley Der er helt bestemt håb..


  • #14   21. sep 2008 Jeg syntes nu ikke at Martins kommentar er så slem enda. Ja, det er en frygtelig sygdom, men der er da ingen grund at man ikke kan have humor i svære tider. Der hvor jeg kommer fra, er positivitet og højt humør en stor del af helbredelse og forebyggelse. Og jeg tror ikke det er tilfældigt at kræftens bekæmpelse har valgt lige netop "støt brysterne", som slogan. Det er der sgu da også humor i, hva?
    Så Martin, det er bare om at gi den noget gas med kærestens yver.

    Og herfra sender jeg også positive tanker til Nichlas samt familie, og alle andre der er ramt af sygdom.

    Held og lykke fremover.
    Anders.


  • #15   21. sep 2008 Jeg kan nu heller ikke se det forkerte i Martins indlæg, for et humoristisk indlæg er jo på ingen måde udtryg for manglende medfølelse. Det er derimod meget meget vigtigt med et lille smil i en ellers svær tid. Og føler bestemt med jer, mistede selv min far til kræft da jeg var 16. Heldigvis har de lært meget siden og jeg håber i kommer godt igennem det.
    Tommas.


  • #16   21. sep 2008 jeg støtter Kræftens bekæmpelse..
    har selv mistet familie den vej.. (kræft) , og mistede min svigermor (kun 48 år gammel) sidste år pga en blodprop i hjernen.. der har lidt humor også hjulpet folk videre..

    humor kan hjælpe en bedre på vej videre når man har mistet en af sine nærmeste.. det er hårdt men uretfærdigt..

    til trådstarter > glemte at skrive : MEDFØLELSE herfra til jer og famillien


  • #17   21. sep 2008 Hermed støttet.

    Hermed også de varmeste ønsker til jer i håbet om en 100% hurtig raskmelding.

    Mvh
    Thomas E



  • #18   21. sep 2008 tak for alle de flotte kommentarer og dem der har givet bidrag.....

    det luner



  • #19   21. sep 2008 Martin K> Bare i vinkel!
    Nu hvor man fik både din medfølelse og din baggrund med, så fremstår du som en herlig humoristisk fyr, men med tanker bagved, istedet for bare en insensitiv idiot (som man kunne tro alene fra det første indlæg).

    Peace! smiley


Kommentér på:
Støt brysterne !

Annonce