691 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 7 Svar

Keyvan F
Keyvan F
Tilmeldt:
17. sep 2024
Følgere: 19 Emner: 3 Svar: 9

Suzuki GS500 fra 93 tomgang og prut Suzuki GS500 fra 93 tomgang og prut

Hej alle,

Jeg har lige fået købt en GS500 fra 93, den går noget ujævn i tomgang, men tror måske tomgangen skal indstilles.

Men den prutter når nogle gange, oftest når jeg gasser ned, det kommer ikke fra udstødningen, men under mig, tænker kaburator? uden at have forstand på noget af det, hvad kan det være? har selv tænkt at skifte olie og oliefilter eller måske et luftfilter der skal skiftes?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Maling af køkkenvæg 500 kr.
  • Opsætning af spots 400 kr.
  • Scooter hjælp start 915 kr.
  • Fjernet glasvæg 2.500 kr.
  • Havearbejde 500 kr.
  • Opsætning af 3 svæve hylder 950 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Suzuki GS500 fra 93 tomgang og prut
  • #1   17. sep 2024 Måske den trænger til at få synkroniseret karburatorerne. Og renset luftfilter. Check også at indsugnings-studsene er tætte, da de med tiden kan blive utætte.

  • #2   17. sep 2024 Og tændings justering, check tændrør for korrekt type og tilstand samt check af ventiler.. smiley

  • #3   17. sep 2024 Kontakt classis Suzuki club på Facebook , de kan nemt hjælpe dig. Mvh Johnny

  • Keyvan F
    Keyvan F Tilmeldt:
    sep 2024

    Følgere: 19 Emner: 3 Svar: 9
    #4   19. sep 2024 #3 Hey johnny, hvad hedder gruppen præcist? synes ikke jeg kan finde den på navnet du har nævnt smiley

    #1 skal man bruge noget bestemt værktøj til det? jeg ligger ikke inde med det store, men nok nærmere noget basalt værktøj smiley hvis du evt. kender en guide/youtube video som er god, så prøver jeg mig ad, har søgt lidt, men umiddelbart ser det noget kringlet ud, i hvert fald for mig.

    #2 mener du tomgangsjustering? i så fald så leger jeg lidt med den, den stikker dog nogle gang af selvom jeg tror jeg har fundet den rigtige indstilling, hvad kan årsagen være til det? chokeren helt slukket, tomgang omkring de 1300 omdr, men så kan den pludseligt stikke helt af selv i neutral


  • #5   19. sep 2024 Classisk suzuki skandinavia der står nogle telefonen nummer mvh Johnny

  • #6   19. sep 2024 Start i første omgang at rense luftfilteret - det burde være til at gå til. Og se om du kan spore en forskel efterfølgende.

    Det med at den pludselig stikker af i omdrejninger i tomgang tyder på, at den suger "falsk luft". D.v.s. der er en utæthed et sted i systemet - sandsynligvis ved indsugnings-studsene mellem karburatorer og motor.


  • #7   22. sep 2024 Nej - tændings justering - altså kontrol og evt nødvendigt justering af tændings tidspunkt.
    1300 omdr i tomgang lyder en anelse højt måske..


Kommentér på:
Suzuki GS500 fra 93 tomgang og prut

Annonce