3.293 visninger
|
Oprettet:
FølgFølg ikke
16 Svar
Har du nogensinde fået en P-bøde (MC) Har du nogensinde fået en P-bøde (MC)
Inspireret af et andet indlæg omkring parkering og de lusede forhold der normalt bydes motorcyklister, kunne jeg godt tænke mig at høre fra Jer der rent faktisk har fået en, eller fået besked på at flytte cyklen med henvisning til P-reglerne ??
Såeeeeee, har DU nogensinde fundet en P-bøde på din MC (og hvorfor).
JLL
0 synes godt om
dec 2007
Følger: 8 Følgere: 7 MC-er: 3 Emner: 12 Svar: 94
en for at holde for enden af cykelstativ på fortovet
og den anden for at holde bilbås ved staffeten ved parken vi holdte to mc-er, på bøden stod der at vi skulde holde mc båsen og den er helt nede ved østerbrogade
apr 2005
Følger: 81 Følgere: 79 MC-er: 3 Emner: 194 Svar: 937
dec 2003
Følger: 2 Følgere: 90 MC-er: 11 Emner: 240 Svar: 20.498
dec 2004
Følger: 25 Følgere: 23 MC-er: 1 Emner: 96 Svar: 925
maj 2007
Følger: 1 MC-er: 1 Emner: 6 Svar: 27
Tror ikke der er nogen P-vagter i jylland.. jeg har sku aldrig fået en bøde på MC
apr 2006
Følger: 37 Følgere: 33 MC-er: 2 Emner: 106 Svar: 1.088
.
I Københavns Kommune skal der ikke betales for parkering af motorcykler.
Du må ikke standse og parkere motorcykler på fortove, men du må gerne stille cykler og tohjulede knallerter (jf. færdselslovens § 28).
P-vagterne kan pålægge en afgift ved overtrædelse af dette forbud (Jf. færdselslovens § 121).
Du må parkere motorcyklen i en afmærket MC-bås eller parallelparkere den langs kantstenen. Vær opmærksom på, at du ikke må parkere i en afmærket bås til biler.
(Jf Bekendtgørelse om standsning og parkering i København § 2, 3 og 4)
På nedenstående vejledende liste kan du finde parkeringspladser for motorcykler i København. Der kan være vejarbejde eller lignende, som hindrer dig i at parkere på de anviste pladser. Har du aktuelle rettelser til listen, er du meget velkommen til at sende dem til os på parkeringweb(a)tmf.kk.dk.
MC-parkeringspladser (pdf)
se mere på: http://www.parkering.dk/p-service/motorcykler/
apr 2007
Følger: 7 Følgere: 6 MC-er: 2 Emner: 51 Svar: 1.633
Vedtægtsænderinger pr 1/9-07
"Alle biler med invalideskilt samt elbiler og motorcykler kan fortsat parkere gratis på alle offentlige veje i Københavns Kommune."
jan 2007
Følger: 22 Følgere: 20 MC-er: 1 Emner: 32 Svar: 266
apr 2007
Følger: 17 Følgere: 16 MC-er: 1 Emner: 25 Svar: 136
jan 2007
Følger: 22 Følgere: 20 MC-er: 1 Emner: 32 Svar: 266
mar 2007
Følger: 5 Følgere: 4 MC-er: 1 Emner: 21 Svar: 1.035
Radissen: Korrekt, der skal ikke betales for motorcykler, problemet er bare at finde en plads langs en kantsten et eller andet sted, eller en MC-bås som der ikke er for mange af :o)
JLL
apr 2007
Følger: 5 Følgere: 3 MC-er: 2 Emner: 1 Svar: 183
dec 2005
Følger: 14 Følgere: 11 Emner: 33 Svar: 1.748
Det skal lige siges at der IKKE ER mc-båse på Ro's torv, så fik den selvfølgelig annuleret på stedet, men det siger lidt om hvor opfindsomme p-vagter er.
Mht. Frederiksberg, så har Jesper helt ret i at det nu er ulovligt at holde på fortovet, også selvom der kan komme en tvillinge barnevogn forbi.
apr 2007
Følger: 27 Følgere: 26 MC-er: 1 Emner: 69 Svar: 221
Her må man gerne parkere i bilbåse "bare ikke ved Carpark", men det er også til private.. På alle offentlige holdepladser, også dem der koster penge pr. time, må man holde, og det er uden at betale
Har læst på kommunes hjemmeside + jeg har ringet til Europark "som har stort set de fleste pladser i odense".. De sagde ved Europark, at på alle deres pladser i hele landet, må man gerne parkere sin MC gratis i BIL BÅS, så det gælder vel også i KBH selvom kommunens hjemmeside siger noget andet.. Europark er jo ikke kommunen!! Europark er dem med blå og røde taktszoner "i odense ihvertfald"
aug 2006
Følger: 22 Følgere: 24 MC-er: 6 Emner: 14 Svar: 2.919
Der er ingen mc-parkering derude, så jeg parkerede i god tro i bilbåsen. Men Kastrup er del af Tårnby kommune og ikke KBH og i Tårnby betragtes mc'er som cykler. Så jeg skulle bare have smidt mc'en stort alle andre steder end lige netop bilbåsen...
apr 2007
Følger: 55 Følgere: 54 MC-er: 3 Emner: 33 Svar: 298
Da jeg kom tilbage 15 minutter senere sad der en lille hilsen med en elastik rundt om gashåndtaget.
Gik ind i min telefon og så hvornår jeg havde lavet opkaldet og dermed parkeret motorcykelen og det var samme tid som der stod at observationen på cyklen var påbegyndt.
Der er faktisk mc parkerings båse der, men så dem ikke. Holde mindre en 50 meter fra en. Fattet ikke at vagten ikke lige gik over og fortalte mig det, da jeg tydeligvis ikke var klar over at jeg parkerede ulovligt.
Har du nogensinde fået en P-bøde (MC)