Gs750 har svært ved at gå i gear Gs750 har svært ved at gå i gear
Jeg har sådan en ældre gs 750 som jeg har renoveret på hen over vinteren. Det er blevet slebet ventil sæder og indstillet. Kompressions tallene ligger på flotte 9 bar på alle cylinderne. Og har fået nye parkinger hele vejen rundt. Hvilket også vil sige at jeg havde motoren vendt på hoved og da jeg skilte den af i to.
Idag blev den startet op men da jeg ville ud og trille en tur havde den først svært ved at gå fra første til andet gear. Da jeg så fik den i andet, ville den gerne op derefter. Men så kunne jeg ikke skifte ned fra 4 gear
Det er som om at der er noget galt med tredje gear, da jeg ikke kan komme fra fjerde ned i tredje, og så når jeg har stået og vippet frem og tilbage, og fået den ned i første gear vil den ikke tilbage i. Andet gear.
Det virker også som om at fri gearet ligger hvor 2 gear ville ligge
Jeg er bange for at jeg har lavet en fejl da jeg skulle skifte den parkning, hvor jeg havde delt motoren i to.
What to do? Håber i kan svare mig på hvad jeg skal starte med at kigge på, så jeg forhåbenligt kan få den ud og køre
nov 2009
Følger: 2 Følgere: 1 Svar: 23
http://www.thegsresources.com/_forum/index.php
aug 2015
Følger: 15 Følgere: 30 MC-er: 9 Emner: 9 Svar: 17
aug 2015
Følger: 15 Følgere: 30 MC-er: 9 Emner: 9 Svar: 17
Gs750 har svært ved at gå i gear