1.394 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 14 Svar

Import hjælp! Import hjælp!

Jeg har forelsket mig i en cykel i tyskland, som jeg kraftigt overvejer at få fat i smiley
Men da jeg aldrig har haft noget med import af hverken bil, mc eller andet køretøj for, står jeg lidt på bar bund og søger derfor noget hjælp..

Har set lidt på de forskellige forum emner, men de er alle gamle og handler mest om hvordan man får fat på prøveplader (jeg regner med at hente i kassevogn).

Men hvad skal man være opmærksom på at få med af papirer, er salgskontrakt og registreringsbevis det man skal have med, og kan det passe at sidstnævnte ligger i bankerne, så man skal komme en hverdag eller hvordan?

Så derudover nogle indlæg hvor folk bare har fået et fragtfirma til at hente cyklen hjem for en, men hvordan tør folk det uden at have set cyklen med egne øjne? og hvordan fungere det med papirer, betaling osv med disse fragtfirmaer?

Kom endelig gerne med gode links, hvor man kan få en masse god viden smiley

Håber i kan hjælpe mig, er ret meget på bar bund.

Vh. Mathias


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Take down chandelier and a wall lamp 500 kr.
  • Hjælp til rep af kanttråd til robot plæneklipper 600 kr.
  • Opsætning af håndvaskamatur 500 kr.
  • Find fejl11 på opvaskemaskine 250 kr.
  • VVS-installatører 1.950 kr.
  • Installation af nyt tv 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Import hjælp!
  • #1   23. mar 2014 Hej jeg har hentet flere mc' er hjem fra Tyskland. Registrerings papirer og alt med tüv godkendelser! Så er det bare og toldsyne og så syne, betale skatte far og hente nr plade. Ingen problem. Ingen papirer ingen mc!
    Mvh. Jesper


  • #2   23. mar 2014 Hvordan med at tjekke om der er pant i cyklen, er det noget man skal gøre (og i så fald hvor?) eller er det ikke nødvendigt?

    Vh. Mathias


  • #3   23. mar 2014 Hvis der er pant i cyklen mener jeg ikke
    at ejeren har den originale reg.attest.
    Så ligger den f.eks i banken.
    Altså husk ALLE papirer.



  • #4   24. mar 2014 Men hvad så med KM-fusk? - Er der andre måder at tjekke det end at tjekke servicebogen ?
    Og er det noget der plejer at være slemt på de tyske motorcykler?
    - Skal siges at den er fra 03 og har kørt 13.100 km smiley


  • #5   26. mar 2014 Prøv nu at høre her!
    Hvis en mc har kørt 13.000, så ser den jo ud som ny, motoren kører som ny og alt virker som nyt. Men ligner den lort, så vil jeg se servicehæftet før jeg tror på km tælleren.
    Brug øjnene og læg 2 og 2 sammen.


  • #6   26. mar 2014 Allan:
    Jamen det er også lidt det jeg tænker, den står som ny og super super flot - Men har bedt ham om at sende et billede af servicebogen sammenholdt med reg attest, så jeg kan se at det er det rigtige stelnummer - Bare for en sikkerhedsskyld smiley
    En cykel kan jo også stå som helt ny selvom den har kørt 30.000, hvis bare den er blevet passet og plejet som et lille barn smiley

    - grunden til jeg spørger er at jeg aldrig har prøvet dette før, og der måske er nogle herinde som ligger inde med nogle tips og tricks som kunne være mig behjælpelig og måske andre som kunne få brug for dette en anden gang smiley


  • #7   26. mar 2014 Hvad er grunden til import ? Er det en model som ikke kan skaffes i dk ?

  • #8   26. mar 2014 Der er ikke ret mange af dem til salg i DK - Og dem der er til salg, har gået meget længere og er ikke i nær så god stand som den jeg har fundet og prisen incl. afgift er stadig ca. 10.000 billigere smiley

  • #9   26. mar 2014 Bare du er sikker på afgiften.

  • #10   26. mar 2014 Man kan jo aldrig være helt sikker på afgiften, men har en bekendt som har en cykel næsten magen til som der blev betalt afgift af sidste sommer, regner med at den afgift han har betalt giver et nogenlunde billede at niveauet smiley

  • #11   26. mar 2014 Burde den gøre.

  • #12   26. mar 2014 Jeg tror ikke der er noget sparet i den virkelige verden... Måske udfra de priser som cyklerne er sat til salg til. Men ikke ifht. Den reelle salgspris..

  • #13   26. mar 2014 Det kan godt ske at prisen når ned omkring den samme, men man får stadig en cykel som visuelt står meget pænere og har gået 30-40.000 kortere - hvilket også har en betydning efter min mening smiley

  • #14   26. mar 2014 Måske, måske ikke.... Det ved man først langt senere smiley

Kommentér på:
Import hjælp!

Annonce