Korskroen Motorsportscenter

Korskroen Motorsportscenter

Medlemmer: 28
Forside Forum Medlemmer Annoncer MC-er
810 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 7 Svar

KRRK KRRK

Korskroen Road Racing Klub har været til møde med Esbjerg Kommune i uge 13 for at hører om hvor langt projektet er nået. Esbjerg Kommune har afsat 4 millioner kroner over de næste 2 år for at få projektet realiseret.

På generalforsamlingen i KRRK blev status formidlet videre til alle medlemmer. Når referat fra generalforsamlingen er udsendt til medlemmer af KRRK vil der komme flere oplysninger her i gruppen.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • udskift af jord med muld i bede 3.000 kr.
  • Starthjælp til en benzinbil 220 kr.
  • inst af opvaskemaskine 500 kr.
  • Køleskabsreparation 1.380 kr.
  • Reparation af Samsung vaskemaskine 800 kr.
  • VVS-montering og -reparationer 1.300 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  KRRK
  • #2   14. apr 2011 4 mio kommer der ikke meget bane ud af. Det kan vel kun dække lidt planlægning. Men det er da rart at der sker lidt

  • #3   14. apr 2011 #9
    De 4 millioner er til en projektleder, konsulent, sekretariat samt eventuel en reklamefilm. Formålet med dette er så at organisere projektet samt finde investorer. Esbjerg Kommune er meget seriøse omkring dette projekt.... Kører du med i DM? I så fald kan tegne din licens igennem KRRK (Korskroen road racing klub) Et medlemskab koster kr. 450 om året og der til får du så også motorbladet fra DMU. Hvis du ikke kører DM, men gerne vil støtte op om sporten kan du stadig melde dig ind i klubben, således at du kan blive holdt opdateret omkring projektet.

    Tommi
    Esbjerg Kommune har gået meget stille med dørene i 2010, men de har nu alle tilladelser på plads, så de er klar til at grave i morgen, hvis der var investorer nok. Der er et par investorer som gerne vil skyde penge i projektet, men der er stadig lang vej til de omkring 110 millioner som det koster at realisere hele projektet. Esbjerg Kommune har meldt klar ud at det er hele projektet, man vil bygge og ikke kun starte med banen og så lave pit-faciliteter senere. Der bliver ingen etape opdeling. Alt bliver lavet på en gang..... smiley


  • #4   15. apr 2011 KRRK styrer verden. Fedt nok.
    Jeg er klar på DM på KRRK 2012.
    Du må bare til lommerne Carsten. smiley
    Fedt at der endelig er lidt positivt omkring projekter der involvere motorsport.


  • #5   15. apr 2011 Nikolaj
    Nemlig, KRRK styrer....

    DM i 2012 skulle ikke være umuligt, hvis vi begge skyder lidt lomme penge i projektet smiley

    Når referat fra general forsamlingen bliver sendt ud, kan du læse mere om, hvad der skete på mødet med Esbjerg Kommune.

    For andre, som ikke er medlem af KRRK, vil det være muligt at træffe KRRK på torvet i Esbjerg til skærtorsdags træf. Her er det muligt at hører mere omkring projektet.


  • #6   15. apr 2011 Jamen så må jeg jo se om ikke jeg har lidt tomme flasker jeg kan indløse så vi får gang i det projekt.

    Ser frem til at læse referatet fra general forsamlingen.


  • #7   15. apr 2011 nikolaj.... du arbejder da ihvertfald for en der kunne sætte lidt skub i sagerne... så kunne du ikke lige tage lidt hårdt fat om nosserne på ham!!!!! (-:

  • #8   15. apr 2011 Ja det er rigtigt... Tror nu ikke lige at jeg skal hive for meget der.... smiley Kunne ellers være fedt med en stor pose penge så det kom op og køre det bane ved Korskroen..

Kommentér på:
KRRK

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce