Yamaha Yzf r6 2008

1.182 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 23 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen mc er oprettet og stemt ind. Opret din egen mc

Yamaha Yzf r6

Årgang:
2008
Motor:
Væskekølet, 4-takt, 4 cylindret række motor, 16 ventiler, ¤DOHC
Slagvolume 599 cc
Boring & slaglængde 67 x 42,5 mm
Komparations forhold 13,1:1
Hestekræfter
94,9 kW (129 HK) ved 14.500 omdr./min.
65,8 Nm ved 11.000 omdr./min.
Fælge
17"
Dæk
Standard fra fabrikken, skal bare køres ned så der kan skiftes
Topfart
Mere end 80
Tuning
Intet
Styling
Købt 2015 og Lakeret perlemors hvid/metal sort

Kåbeglas malet metal sort

Yamaha logo guld/sort på tank og tail

Barracuda justerbar bremse-/ koblings greb

Barracuda short greb i guld

Barracuda barends guld

Barracuda spejle med custom hvid kant

Barracuda blink med custom hvid cover

Barracuda swing arm spools

Barracuda inserts i guld

Barracuda nr. Plade holder

Barracuda crash protectors

HT moto custom for og bag sæde sort/hvid

Akrapovic Carbon

Angel eyes/devil eyes/Audi led

6000 k fjern/kort i begge sider

27/6-15 : maler/styling projekt afsluttet, så vild med resultatet

6-7-15 første eftersyn 1007 km. Et bæst er født, livet starter efter 12000 omdrejninger

Februar 2017 : vinter projekt afsluttet - akrapovic Carbon, barracuda crash protectors, Angel eyes/devil eyes/Audi led/6000 k fjern og kort lys i begge sider.
Ekstraudstyr
Bemærkninger
Købt 29. April 2015. Overgemt model så købt som første ejer med 0 km på tælleren.
Skal til maleren juni og malet i sort/hvid.
Lækre styling dele bestilt som skal monteres efter den er blevet malet.
Kommentér på:
Yamaha Yzf r6
  •   22. maj 2015 Du siger bare til smiley
    Ja, men sikkerheden er altså også noget højere på banen end på gaden... Så længe man bare kurer, er der ikke rigtig noget at slå sig på smiley Jeg har kun haft forhjulsudskridninger og lowsidere endnu...
    Lyder bare spændende smiley altid lækkert at skrue lidt!
    Go weekend


  •   20. maj 2015 Tak, Det kunne godt være jeg ville. Helt klart sikkerhed frem for alt.
    Heldigt du er gået fri for voldsomme skader.
    Om godt en uge starter mit projekt med at afmontere dele på 6'eren.


  •   20. maj 2015 Tak. Og ja, havde været sjovere med flere banedage og færre styrt... smiley

    Den fylder mere end den gamle, men som sagt tænkte jeg ikke mere over den, på andendagen hvor den allerede havde taget form efter mig... Lækker at køre med!
    Hvis du vil prøve inden du køber, er du velkommen til at låne den nogle ture.
    Jeg kører heller ikke uden... Har været nede nogle gange, men har ikke slået mig endnu. Jeg kører forøvrigt også med brystplade, som jo også fylder en smule, og tror ikke jeg kan klemme mere end i dragten hvis den også skal kunne lynes. smiley better safe than sorry!


  •   19. maj 2015 Haha, ja tak hold den lige oppe og ikke noget styrt. Styrt rimer på dyrt. Den står sq også ret sprød, din 6'er.
    Fylder den meget i dragten ?
    Ellers kunne det være den jeg skulle vælge. Vægter rygbeskytter meget højt, da den nok tog en del i mit styrt.


  •   19. maj 2015 Hmm, noget skidt med det helbred Jesper!
    Lyder lækkert med lidt nyt grej smiley
    Første dag mærkede jeg min forcefield en del, da den føltes stivere og er noget tykkere end min gamle... Men anden dag kunne jeg intet mærke, og er blevet superglad for den. Langt bedre en den gamle team10, og helt sikkert også bedre i et styrt...! Men det gemmer vi til en anden gang, prøver at holde den på hjulene i år, for en gangs skyld smiley Nu er cyklen nymalet for andet år i træk og kunne være skønt at slippe for det i 15' haha.
    Ja kan næsten kun forestille en QS på gaden fører til højere fart :- D men lyder godt, og så er det bare nemt at køre med!


  •   18. maj 2015 Ja det fra mit styrt. Det tager åbenbart noget tid. Men kan da arbejde.
    Tror ikke den står på potte lige nu. Har lige været hos Brian i dag, bestilt lækkert barracuda lir. Og har bestilt ny AGV hjelm. Skal også bestille en rygbeskytter. Brian talte om du havde prøvet en rygbeskytter, forcefield. Er du tilfreds med den?
    Det er super fedt at køre med Quick shift på landevej. Dog opfordre det lidt til at køre mere end 80 km/t


  •   18. maj 2015 Her: http://www.motorcykelgalleri.dk/marked/tuning/udstoedning-til-yamaha-r6/161547 Men tror ikke du skal køre til syn haha smiley

  •   18. maj 2015 Godt nok noget skidt med de skuldre! Er det skade fra styrtet du stadig slås så meget med? Hmm, håber det bliver bedre for dig!
    Ja quickshift er fedt at køre med, man kommer da fremad i hvertfald uden at spildtid smiley Har dog ingen ide om hvordan det er ved alm gadekørsel?

    Forresten, er jeg sikker på jeg har set Brians tidligere termignoni og pc til salg herinde til en meget rimelig pris, mon den kunne tilpasses en 08' ? Den er fed! Men kommer fra et fuldsystem 06/07.... Tror det var en sjællænder der har den nu....


  •   17. maj 2015 Øv for den.
    Det bliver nok kun en slip on. Jeg skal ikke køre bane med den, det kan mine skuldre ikke holde til. Kan ikke køre mere end max en halv time ad gangen, ved alm kørsel. Men det hjælper ikke at den skal holdes under 8000 omdrejninger. Men Quick shift og power commander står også på listen. Dog bliver det ikke i år. Havde Quick shift på r1'eren, alt for fedt at køre med.


  •   17. maj 2015 Haha nemlig smiley
    Du er jo nok nødt til at beholde den store madkasse, (katalysator) så et fuldsystem bliver nok svært... Eller har du bedre ideer? smiley der er jo et stort vægttab, lidt hk, og meget lyd at hente dernede...!
    Tak, det gik fint og ret som forventet. En fin start på året, bortset lige fra en høj ufrivillig powerwheelie som fik mig til at lukke gassen lidt hårdt i, hvorefter jeg selv landede på tanken på kuglerne! Så overvejede faktisk et øjeblik, et frivilligt styrt ned ad langsiden, men kom i tanke om jeg kørte i sort klasse og de nok ikke havde tid til at køre udenom mig... Så gjorde omgangen færdig med halvtlukkede øjne haha!


  •   17. maj 2015 Ja for den, giv noget. Det er også en sjat larm. Måske du kunne give lidt råd ang en potte når den tid kommer?
    Gik det godt på banen?


  •   17. maj 2015 Lyder spændende Jesper smiley
    Du kan måske låne lidt lyd af mig, jeg har alt for meget haha..... (Blev lige trukket til side på knutten i foregårs, da db måleren sagde 106,8 db ud på langsiden, og det var MED DB killer i!)
    Nå, Bliver spændende at følge dit nye legetøj herinde smiley


  •   17. maj 2015 Tak Lasse. Den skal bare males om i en anden farve og have en masse nye stumper på. Og måske en gp potte, for der er godt nok ikke meget lyd i.

  •   17. maj 2015 Fin cykel Jesper, den bliver du glad for smiley
    Tillykke med den!


  •   16. maj 2015 Velkommen

  •   16. maj 2015 Velkommen

  •   16. maj 2015 Undskyld mig lige.... For lidt info??? Se lige jeres egne profiler??? Det er jo et galleri, der er ikke mere at skrive lige pt!

  •   16. maj 2015 Velkommen

  •   16. maj 2015 Velkommen

  •   16. maj 2015 Du har for lidt beskrivelse.
    Afvist


  •   16. maj 2015 Den skal males som jeg vil have den, og sort/hvid er drømmen.

  •   16. maj 2015 Hvorfor til maler, den er da flot i original farver smiley

  •   16. maj 2015 Velkommen

Annonce