Honda CBR 600 1992
805 visninger
|
Oprettet:
Honda CBR 600
Årgang:
1992
Motor:
600 ccm
Hestekræfter
100 HK
Fælge
sortmalede standard med et orange rimtape, købt i biltema og sat på med en rolig hånd. Enkelte steder er der lidt forskel på hvor tæt det sidder på kanten, så det bliver lavet om når der skal nyt bagdæk på.
Dæk
Relativt nyt Avon AZARO fordæk og "udskiftbart" bagdæk fra da jeg købte den. Må så sige til bagdækkets forsvar at det snart har kørt 6000 km og også været på ring Knutstorp i Sverige.
Topfart
Har haft den oppe på 235, men så vil den heller ikke mere!!
Tuning
Intet tun, alt er standard.
Styling
Sleb den ned i vinter 2011 og fik den malet perlemordhvid her i marts, så nu ligner den en ny mc. Passagergrebet sad løst så jeg valgte at spartle hullerne i kåben ud og fjerne bøjlen, synes selv jeg slap godt fra det!? Ellers er der en costum diodebaglygte og blinklys på.
Ekstraudstyr
Har lige i forbindelse med ormlakeringen sat et cigarettænderstik på så jeg kan have GPSén med til Frankrig til sommer.
Bemærkninger
Fik i November 2011 sat nye fjedre i forgaflen samt nye kronrørslejer så den kører som den skal :)

Honda CBR 600
mar 2011
Følger: 5 Følgere: 4 MC-er: 1 Emner: 8 Svar: 11
Tasken er sgu alligevel omkring en meter, så tror den bliver ret svær at få til at blive der med gummistropper eller lign.
Tasken er også lavet til backpackere og har bærestropper ved hoften og kan tilpasses ens krop 4 forskellige steder.
apr 2008
Følger: 25 Følgere: 25 MC-er: 1 Emner: 229 Svar: 2.838
Ellers kunne du jo ligge den på tværs, hvis ikke det fylder FOR meget, og så bare give den 4-5 stropper?
mar 2011
Følger: 5 Følgere: 4 MC-er: 1 Emner: 8 Svar: 11
Lige præcis:)
Har den bare på ryggen, så de første par dage bliver nok lidt hårde for nakken, sådan lige til man er vant til det.
apr 2008
Følger: 25 Følgere: 25 MC-er: 1 Emner: 229 Svar: 2.838
Den er fin til både begynder og øvet, der er rigeligt med power i..
spænder du den på ryggen eller binder du den til cyklen med cykelstropper?
mar 2011
Følger: 5 Følgere: 4 MC-er: 1 Emner: 8 Svar: 11
Hej Jonas
Mange tak
apr 2008
Følger: 25 Følgere: 25 MC-er: 1 Emner: 229 Svar: 2.838
Den ser sgu egentlig mere fræk ud i hvid...
Har selv haft en F2'er, de kører jo bare skide godt!.
Hvad fragter du dit gear på/i?