BSA A10 Golden Flash 1961

8.831 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 7 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen mc er oprettet og stemt ind. Opret din egen mc

BSA A10 Golden Flash

Årgang:
1961
Motor:
650 ccm, højkompressionsstempler 9:1, Spitfire knastaksel, SRM hovedlejer, SRM konverteret, Bob Newby racingkobling med bæltedrev. RGS topstykke monteret.
Hestekræfter
Omkring 50-55 hestekræfter
Fælge
Stål VM2 i 19'' med rustfristål eger.
Dæk
Avon RoadRunner
Topfart
161,5 aflæst på mit kronometriske speedometer.
Tuning
Som angivet under motor. Har bygget krumtaphus ventilering med henblik på at få styr på underkompressionen indtil den skal bores igen.
Aluminiums topstykke, RGS fra Vagn Jensen monteret = ca 50 HK på krumtappen.
Twinleading bremse fra BSA/Triumph årgang 1969 monteret for at kun bringe maskinen til standsning igen :-).
Styling
Monteret aluminiums tank fra GoldStar med 1954 Shoting Star tankmærker og Tomasseli justerbart styr.Bagskærm afkortet. Triumph forskærm.
Ekstraudstyr
Olietryksmåler. Scottoiler til kædesmøring.
Bemærkninger
Den er ikke original, men den kører fantastisk, er letkørt trods gearskift i højre side, er lidt tungere at "smide" ind og ud af sving end min Ducati Monster S2R.
Har monteret koniske rullelejer i kronhovedet og ny olie i forgaflen. Skal snart have nye fodhviler gummi, de er slidt skæve!
Og ikke mindst, den er næsten olietæt.
28 feb 2009. Har siden sidst som du kan se ovenover opdateret motoren lidt. Købte en racingkobling fra Bob Newby Racing, det er forunderligt at køre med en kobling, hvor man kan sætte i første uden at det siger klonk og rykker i maskinen! Var i sommeren ude for et træthedsbrud i gearkassen. Fik nye brugte aksler hos Palle, UK-bikes i Odense, det virker, fin service fra Palle.
Mine fælge var begyndt at ruste lidt i kanten, så har slebet dem af og malet dem sorte, det gir et lidt mere råt look.
Billeder følger når jeg tager den frem igen. Sidder lige med en brækket fod, det er heldigvis venstre (bagbremsen bruges jo ikke meget) i min kørestil.
Planen er at den skal bores til 2. overstørrelse og så en ny oliepumpe, så kan sommeren bare komme an.
Kommentér på:
BSA A10 Golden Flash
Annonce