Projekt bandit 1200

2.357 visninger | Oprettet:

Her er lige nogle billeder fra mit vinterprojekt, det vil blive opdateret med nye billeder efterhånden som arbejdet skrider frem.

På opfording vil jeg lige skrive et par ord mere.
Hele projektet går ud på at jeg skulle se om jeg ikke kunne lave en billig mc, og jeg begyndte at kigge i Den Blå avis, og faldt over en meget meget misvedligeholdt bandit 1200, som jeg tog ud og kigge på, det endte så med at jeg køble den, fik den "pruttet" 7000kr ned i pris, jeg tog hjem og skilte den ad, og kiggede stumperne lidt efter i sømmene, og fandt ud af at stort set alt trængte til at blive skiftet/renoveret.

Motoren havde gået 73.000 km, støddæmpere var defekte bremseskiverne var under mål, kædekit var slidt op, kåberne var knækket og lakken var meget grim.
Jeg besluttede mig så for at se om jeg ikke kunne få fat på en reservedels cykkel.

Efter lang tids søgen fik jeg fat på en cykkel med en frontskade fra 2000 med en motor der havde gået 15.000km, og en masse gode stumper.
Den mc er nu også blevet skildt ad, og de bedste af stumperne er blevet lakkeret.
Jeg er nu gået i gang med lige så stille og roligt at samle en mc ud af alle delene. håbet vil være at jeg bliver færdig til skærtorsdags træf i Esbjerg.

I de næste uger 9/10 har jeg fri og regner med at bruge en masse tid på at komme vidre, tiden vil vise hvor meget ekstra udstyr og styling det bliver til i denne omgang, men ideen var at der skulle installeres intercom/PMR radio og alarm kort bagskærm og lidt andet overfladiske look good details.

Håber det er blevet lidt mere klart hvad jeg er i gang med :-)

Jeg kommer til at have en masse gode stumper i overskud, så kontakt mig hvis i står og har brug for noget.

Håber at få nogle komentarer til mit arbejde og mine billeder, skriv også hvis der er noget som i syntes mangler eller i mener jeg burde gøre anderledes :-)

Ses der ude i løbet af 2007.

M.V.H

Morten R

Kommentér på:
Projekt bandit 1200
Annonce