2.549 visninger
|
Oprettet:
FølgFølg ikke
8 Svar
Powercommander + KN på min Z750? Powercommander + KN på min Z750?
Hey!
Er der ikke nogen der kan give mig lidt input omkring hvor meget det vil betyde hvis jeg får powercommander + KN luftfilter på min Z750er, der for øvrigt er monteret med det dobbelte oplagte Ixil system (ikke fuldt system)?
Gider ikke bare købe det 'fordi det er sejt og det har alle andre' - kun hvis det virkelig KAN mærkes! Ekstra hk, moment, bedre motorkarakteristik?
På forhånd tak!
0 synes godt om
jun 2005
Følger: 7 Følgere: 120 MC-er: 2 Emner: 788 Svar: 8.715
jul 2006
Følger: 5 Følgere: 4 MC-er: 1 Emner: 24 Svar: 212
okt 2004
Følger: 15 Følgere: 12 MC-er: 2 Emner: 44 Svar: 199
Se evt. justerings kurver fra min gamle ZX-6R på (link fjernet) med KN monteret og justering.
Ang. powercommander, kan man næsten undvære denne. Med de nye justering boxe kan du næsten justere cyklen lige så godt, som med powercommander. Den sidste smule er svær at mærke. Et eksempel er, at min nye GSX-R 750 har 128,6 på dækket uden powercommander, men tilsvarende model med powercommander ligger 126,? Hk. Moment kurven er næsten den sammen. Du spare 2800 kr. og for næsten det samme.
Hvis du er fra det jyske, kan jeg varmt anbefale FVmotor.dk, som modspil til mr. dyno. Han er rigtigt dygtig. (Lever kun af og justere MC'er, prisen er også ok)
www.theducklings.dk
jan 2004
Følger: 14 Følgere: 17 MC-er: 4 Emner: 38 Svar: 1.206
Jeg besluttede mig så for at få sat en PC på, så jeg i hvert fald kunne få niveleret de mærkbare huller ud.
Og da jeg så fik den på må jeg sige, at jeg blev overrasket. Jeg kørte et stykke tid med standard mappen, men allerede med den kørte den mærkbart bedre.
Nu tøvede den ikke og føltes ikke som om den var ved at brænde stempler af. Og man kunne tilmed lugte at den fik mere benzin.
Så jeg vil helt klart anbefale den.
Men du skal lige være sikker på hva årgang du har, for jeg fik først en til en 04-05 og den passede ikke. Du skal ha den, som bruges til S modellen, hvis du har en 06'er.
- Henrik
mar 2004
Følgere: 120 MC-er: 11 Emner: 394 Svar: 9.138
http://www.motorcykelgalleri.dk/html/for_messageDetail.asp?MSG_ID=25644
der har været oppe mange gange
I sidste ende er det den der justrer der afgør hvad det giver og hvad du føler på den cykel
mar 2004
Følgere: 120 MC-er: 11 Emner: 394 Svar: 9.138
Hvad er det præcis for bokse du taler om?
mht powercommaderen og hvad den gør er der mere læsning her:
http://www.motorcykelgalleri.dk/html/for_messageDetail.asp?msg_ID=13860
http://www.motorcykelgalleri.dk/html/for_messageDetail.asp?msg_ID=11932
http://www.motorcykelgalleri.dk/html/for_messageDetail.asp?msg_ID=12745
der er også teorietisk info på www.dot-e.dk
okt 2004
Følger: 15 Følgere: 12 MC-er: 2 Emner: 44 Svar: 199
mar 2004
Følgere: 120 MC-er: 11 Emner: 394 Svar: 9.138
Især smidigheden og gasresponsen er ikke til at tage felj af. Omvendt kommer det selvfølgelig også an på hvor tæt på standard ens maskine er. JO tættere på standard jo mindre mærkes forskellen Men jeg bruger pc3 usb og custom maps. Det er klart det bedste, men koster og derefter
Powercommander + KN på min Z750?