Honda CBR 600 F 1989 "Rasler" fra motoren/træk akslen/lejrene. Honda CBR 600 F 1989 "Rasler" fra motoren/træk akslen/lejrene.
Hej,
jeg har lige kørt min nye brugte Honda hjem fra nord sjr til Lolland.
(Det er min første mc, så har ingen erfaring)
Efter Ca. 100 km ville jeg lige fylde benzin på ved tappernøje, og bemærkede at den "raslede" nede fra, tror jeg træk-akslen, tandhjulet på motoren.
Der var ingen raslen, da jeg startede fra nord sjr.
Jeg kørte den videre hjem, og ender vel med at få en mc mekaniker til at kigge på den. (Nogen anbefalinger omkring Sakskøbing?)
Havde det været en gammen puck, ville jeg påstå det var et lejre der var røget.
Er der nogen der har erfaring med det?
Kan det være den berømte "træk-kæde"?
Mvh.
Brian
jun 2008
Følger: 4 Følgere: 77 MC-er: 15 Emner: 47 Svar: 2.843
Det er enten knastkæden, koblingen eller også er det karburatorerne der er ude af synkronisering så den rusker i gearkassen.
dec 2019
Følger: 1 Følgere: 2 Emner: 1 Svar: 1
Det lyder som om det er kæde, lejre eller noget?
Det lyder som om det kommer fra kæde tandhjul, træk-aksel.
feb 2011
Følger: 1 Følgere: 3 Emner: 10 Svar: 453
Men du har nok fat i det rigtige når du nævner kæde, kædehjul eller leje.
Hvis du er rigtig heldig er det blot manglende smøring af kæden, så prøv at give den et ordentligt skud olie og lyt om det hjælper. Ellers må du have gang i adskillelse så du kan komme ind til forreste kædehjul og undersøge tilstanden.
Er det hverken kæde eller kædehjulet ( husk at skifte både kæden og begge kædehjul samtidig hvis det er her fejlen ligger) må du undersøge om det er lejet ved forreste kædehjul. Og nu begynder det vist at koste penge medmindre du selv kan skifte det. Men er du i tvivl om hvordan du skal kontrollere noget af det jeg nævner, så få en MC mekaniker til at kigge på det. Det bør ikke tage mere end en time for ham at konstatere fejlen.
Har du handlet privat eller hos en forhandler? Hvis det er hos en forhandler har du reklamationsret, men så vil forhandleren nok selv have lov at udbedre fejlen selv.
jun 2008
Følger: 4 Følgere: 77 MC-er: 15 Emner: 47 Svar: 2.843
jul 2011
Følger: 19 Følgere: 160 MC-er: 3 Emner: 60 Svar: 1.670
dec 2003
Følger: 2 Følgere: 90 MC-er: 11 Emner: 240 Svar: 20.498
Det er ikke et issue på den model, tror du blander det sammen med knastkæden.
Sæt mc’en op på centralbenet, og tjek kæde og lejer igennem. Kæde der løber skæv, slap kæde, stive led mv er det du skal kigge efter.
jun 2004
Følger: 4 Følgere: 210 Emner: 104 Svar: 3.868
Forsvinder lyden, så er det motoren. Temmelig sikker knastkæden.
jul 2011
Følger: 19 Følgere: 160 MC-er: 3 Emner: 60 Svar: 1.670
jun 2005
Følger: 1 Følgere: 55 MC-er: 12 Svar: 271
Men ellers: Knastkædestrammer.
jul 2011
Følger: 19 Følgere: 160 MC-er: 3 Emner: 60 Svar: 1.670
It's Funny because it's true
Honda CBR 600 F 1989 "Rasler" fra motoren/træk akslen/lejrene.