1.140 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 2 Svar

Problemer med min R1 Problemer med min R1

Var lige ude og trille i det gode vejr, og bemærkede pludesligt at den trak dårligt, og da jeg sænkede farten kunne jeg høre at den kun gik på 3 cyl.

Da jeg kom hjem lugtede den fælt af benzin, og kunne se at det løb under ud. Jeg pillede luftfilterkassen af og kunne høre en mærkelig "hvæsen" og kunne se at der kom benz op af hullerne i den ene kaburator, og da jeg jo ikke er mekanikker, ville jeg da lige høre de kloge hovder her på siden hvad der evt. var galt.

Ville gætte på at det måske er svømmeren den er galt med, med er ikke sikker.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Fix washing machine 750 kr.
  • Havearbejde 1.500 kr.
  • Rengøring 117m2 lejlighed 2.500 kr.
  • Lave garageport, vejer er hoppet af 500 kr.
  • Nedgravning af trampolin og bortkørsel af jord 3.400 kr.
  • Udendørs vandhane 2.350 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Problemer med min R1
  • #1   29. jun 2011 Jeg er heller ikke mekaniker men måske dysen er stoppet?

  • #2   29. jun 2011 svømmeren der hænger, så lukker den ikke af for benzinen, også løber den over.
    Det er M E G E T normalt, tror der har været 10 tråde med samme problem i den her sæson indtil vider smiley
    Du kan prøve at banke på bunden af karburatoren, og se om det så får banket skidtet løst, ellers skal du lige have bunden af og gøre den ren.


Kommentér på:
Problemer med min R1

Annonce