Zxr 750 H1 dør efter lidt frisk kørsel Zxr 750 H1 dør efter lidt frisk kørsel
Hey.
Jeg har en gammel kawa, som efter kortvarig frisk kørsel simpelthen dør ud ala løber tør på benzin. Efterfølgende kan den godt være svær/umulig at starte.
Pt. kører jeg med streetfighterlooket og i den forbindelse har jeg intet speedometer og kan derfor ikke se om det skulle være fordi at den går varm. Men det tror nu ikke for blæseren starter op som den skal efter kort tids tomgang og der er væske på.
De par gange, hvor jeg har trillet en tur i år, er den begyndt at hvine ved nedgearinger og ved accelerationer i 1-2 gear. Lyder ikke voldsomt, men jo mere gas desto mere hvin.
Inden sæsonstart fik den en ny manuel knastkædestrammer, som måske lige var en tand for stram, den hvinede lidt ved kold, men kun kortvarigt.
feb 2006
Følger: 9 Følgere: 8 MC-er: 1 Emner: 213 Svar: 1.683
Første og billigste bud...
okt 2006
Følger: 52 Følgere: 60 MC-er: 10 Emner: 51 Svar: 621
okt 2006
Følger: 52 Følgere: 60 MC-er: 10 Emner: 51 Svar: 621
apr 2009
Følger: 4 Følgere: 7 MC-er: 1 Emner: 35 Svar: 62
Hvis det skulle være filtret skulle så ikke tror, at den ville gå død med det samme, den kan jo sagtens fyres af et stykke tid og så dør den langsomt. Filtret blev tjekket og renset sidste år i forbindelse med at benzin slangerne blev skiftet.
aug 2006
Følger: 25 Følgere: 35 MC-er: 3 Emner: 5 Svar: 967
Zxr 750 H1 dør efter lidt frisk kørsel