964 visninger
|
Oprettet:
FølgFølg ikke
7 Svar
Så kom der en mere.... Så kom der en mere....
motorcyklist på vejen, nemlig mig:-)
Fik pappet idag, den fedeste fornemmelse, men den kender i jo..
Jeg synes dog det er ekstra fedt, efter jeg dumpede den første prøve og lige nåede 2. omgang inden de nye regler.
See u med en venstre
Hilsen Helle
0 synes godt om
mar 2006
Følger: 20 Følgere: 20 MC-er: 2 Emner: 40 Svar: 343
hvad er det for nye regler ?
maj 2008
Følger: 5 Følgere: 4 MC-er: 1 Emner: 5 Svar: 76
Der skal beståes 10 prøver på manøvrebane før man køre ud ibyen.
Det bliver en masse forskellige undvige/bremse prøver
Tilmeldt:
mar 2004
Følgere: 292 MC-er: 16 Annoncer: 1 Emner: 125 Svar: 20.711
Men tillykke skal du da have herfra - og så kunne det være du skulle tilmelde dig noget DMC / FDM kursus for at starte 2009 sæsonen i god stil.
aug 2008
Følger: 28 Følgere: 29 MC-er: 1 Emner: 191 Svar: 2.418
Og jeg har hørt rygter om at nogle af manøvrene på m.banen skulle være så svære at flere kørerlærer har svært ved at klare dem på trods af mange års erfaringer (rygter?)
apr 2007
Følger: 44 Følgere: 43 MC-er: 1 Emner: 29 Svar: 378
jun 2008
Følger: 4 Følgere: 3 MC-er: 2 Emner: 7 Svar: 92
Klaus A ( Thisted ) ja mon ikke jeg får lov at trille på mandens maskine indimellem, når min egen begynder at kede mig
Jeg har hørt at de regner med at 60% vil dumpe efter de nye regler, så enten slipper de for mange igennem nu, eller også er de nye krav høje. Døm selv
Tilmeldt:
mar 2004
Følgere: 292 MC-er: 16 Annoncer: 1 Emner: 125 Svar: 20.711
Det nytter ikke at man laver så brat en overgang til et nyt system uden at forberede eleverne på det.
Jeg har ikke nærlæst det, men hvis det blot er en opstramning på ting som de allerede lærer, kan jeg overhovedet ikke se problemet.
Jeg har en bekendt som har været til køreprøve i sverige - det er en heldagsforestilling med en masse manøvreprøver og den slags inden de kører på vej.
Jeg var ude og køre med ham i lørdags (ja uden kort) og han har væsentligt mere styr på hvad han laver end mange andre jeg kender som kun har 1200 kilometers erfaring.
Så kom der en mere....