1.954 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 38 Svar

Gratis tablet Gratis tablet

Hvordan forstår i følgende fra linket:

Binder jeg mig til noget?
Der er ingen binding de første 7 dage, som betyder at du uden problemer kan opsige hvornår det skal være med 24 timers varsel. Efter de 7 dage er Abonnementet bindende i 3 måneder, og fornyes automatisk for en ny tre måneders periode med mindre abonnementet er opsagt senest 24 timer før udløb af bindingsperioden. Såfremt abonnementet er har løbet i 5 måneder eller derover, kan opsigelse uanset bindingsperiodens længde dog altid opsiges med 1 måneds varsel.

https://relay.ditonlinebetalingssystem.dk/relay/v2/relay.cgi/abo.valero.dk/pay.aspx?sid=100&msfld=000100.51F4&aboline=212A998E-B51A-4296-ADF0-9FCC8270B48C&lng=da


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Bundventil skiftes i vask 400 kr.
  • Reparation af vaskemaskine 1.000 kr.
  • Ophæng af lampe 350 kr.
  • Planlimning af kogeplade 1.000 kr.
  • Toilet løber 1.000 kr.
  • Overgang EL net 700 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Gratis tablet
  • #1   8. okt 2012 Ja til et løbende abonnement der varer 3 måneder af gangen og fornyer sig selv medmindre du opsiger det selv. Har abonnementet varet over 5 måneder, er der en opsihelses periode på 1 måned.

  • #2   8. okt 2012 Hvad så med: Ingen binding de første 7 dage ?

  • #3   8. okt 2012 Jeg forstår det på følgende måde:

    De første 7 dage + tablet (inkl. fragt og administration) koster 2 kroner og hvis du inden 6. døgn opsiger din aftale er det slut og du skal ikke betale mere.

    Opsiger du først dit abonnement på den 1. time over 6. døgn binder du dig for tre måneder á 897 kroner. Denne aftale kan du opsige når det skal være (men er stadig bindende til trejde måned er forbi) - men det skal være senest 24 timer før tredje måned (dette må udregnes for tilmeldings klokkeslettet).

    Efter 5. måned kan du opsige aftalen med en måneds varsel.

    Med andre ord; hvis det er fordi du vil have tabletten for en daler så skal du oprette dig og inden for de første 5 dage afmelde dig igen (eventuelt allerede i morgen aften).

    Det er i alt fald sådan jeg lige kan se den.

    Der står ikke direkte at du først får din tablet efter de syv dage er overstået og du fortsætter medlemskabet, men derimod at tabletten + løbende aftale (oprettelsen) koster to kroner.


  • #4   8. okt 2012 Sådan forstod jeg den også, men men men.

    Fik denne email fra dem:
    Kære Kunde

    Du har dags dato d. 08-10-2012 anmodet om opsigelse af dit abonnement Dating247.dk - Kvartalsabonnement (Dating247.dk - Kvartalsabonnement).

    Du skal være opmærksom på at der er 95 dage tilbage af dit nuværende abonnement og herefter vil du ikke længere være medlem og din adgang stopper.

    Anmodningen er foretaget d. 08-10-2012 kl. 13:03 med IP: 94.191.185.55

    Vi beder dig bekræfte denne anmodning via nedenstående link.
    Hvis der er tale om en fejl, så se bort fra denne email.

    Klik her for at bekræfte din opsigelse.
    (link fjernet)

    Med Venlig Hilsen

    Valero Media ApS
    Kundeservice
    kundeservice@dating247.dk

    Kan jeg gøre noget for at undgå denne opkrævning, da det virker som bondefangeri.
    Godt nok lidt dumt og naivt at sige ok til det, men alligevel.


  • #5   8. okt 2012 Forbrugerombudsmanden burde blivé kontaktet. Dette ville jeg skrive til dem hvis de fortsat fastholder deres krav.

  • #6   8. okt 2012 Betal altid den slags med et kort som kan spærres uden problem ( et extra kort kun til den slags ;-)) for det er altid noget bøvl at komme ud af..

  • #7   8. okt 2012 Bed banken afvise den betaling, når de trækker den!

  • #8   8. okt 2012 Men er det mig der har læst det forkert ?

    Altså hvis det er mig der misforstår et eller andet, har de vel retten på deres side right ?


  • #9   8. okt 2012 Du har faktisk bundet dig til en kontrakt, som du har betalt og underskrevet.
    I den korte ende, er der intet at gøre.
    Men pointshop har lige sådan et system (dog ikke med de 3 måneder) men også hvor man bliver opkrævet hvis man ikke afmelder sig.
    Og der var en der tog den i retten, og vedkomne vandt faktisk sagen og fik sine penge retur, men det er vist også en længere proces.


  • #10   8. okt 2012 Men jeg har jo afmeldt mig.
    Gjorde jeg dagen efter.

    Så deres kontrakt er lidt krænget syntes jeg.


  • #11   8. okt 2012 Bare husk, at intet er gratis smiley

  • #12   8. okt 2012 "Efter de 7 dage er Abonnementet bindende i 3 måneder, og fornyes automatisk for en ny tre måneders periode med mindre abonnementet er opsagt senest 24 timer før udløb af bindingsperioden"
    Dvs, at når de 7 dages prøveperiode er gået, er du stadig bundet i 3 måneder, og når de 3 måneder er gået og hvis du så stadig ikke har opsagt det 24 timer før de udløber, så binder du dig 3 måneder mere.


  • #13   8. okt 2012 Det er helt sikkert ikke lovligt, når teksten på hjemmesiden er så klartlydende som dette:

    Hvad koster det?
    Prisen for de første 7 dage inkl. velkomstgaven af dit løbende medlemskab er 2,00 kr. Fortsætter du udover de 7 dage, er prisen 897,00 kr. / kvartal. Abonnementet bliver automatisk fornyet indtil du selv opsiger medlemskabet. Du modtager din velkomstgave uden yderligere omkostninger og fragten er 0 kr.


    Binder jeg mig til noget?
    Der er ingen binding de første 7 dage, som betyder at du uden problemer kan opsige hvornår det skal være med 24 timers varsel.

    Så hvis du har afmeldt dig inden for de første 7 dage..
    Afvis betalingen (og lav et skærmdump!), den sag kan de umuligt vinde..


  • #14   8. okt 2012 Thore, så mangler du så lige den vigtige del af det hele.
    "Efter de 7 dage er Abonnementet bindende i 3 måneder, og fornyes automatisk for en ny tre måneders periode"


  • #15   8. okt 2012 Marcel.. hvor vil du hen med det?

  • #16   8. okt 2012 At der udemærket står skrevet, endda på selve siden inden man går videre til betaling at det er bindene i de næste 3 måneder.

  • #17   8. okt 2012 jaa.. og?

  • #18   8. okt 2012 Jeg har bare forstået det, som at abonnementet kan opsiges inden de 7 dage er gået.

  • #19   8. okt 2012 Hvorfor er det så en sikker sag for ham, når det står forklaret?

  • #20   8. okt 2012 det er det også kun hvis han har afmeldt sig inden for de første 7 dage - som jeg skriver!

  • #21   8. okt 2012 Det har jeg skam også gjort.
    Men tror sagen er lidt svær, set fra min side.


  • #22   8. okt 2012 Tror jeg du har ret i kasper.

    Om han har afmeldt sig inden for de første 7 dage eller ej, står der jo stadig at det er bindene de næste 3 måneder, så medmindre der er en lov imod den slags (må du gladeligt informere mig om hvis du kender til den), så er det ikke en sikker sag for ham.


  • #23   9. okt 2012 Al deres tekst peger på, at det skal være muligt at opsige inden for de første fem døgn, og kun betale to kroner.

    "og efterfølgende hvis du ønsker at fortsætte vil dette kreditkort blive brugt til fremtidige betalinger. Velkomstgaven og fragt er gratis."


  • #24   9. okt 2012 Der står klart i teksten at det IKKE er bindende indenfor de første 7 dage... Og selvom det var formuleret lige lovlig smart så findes der faktisk lovgivning mod det også..

  • #25   9. okt 2012 "Du skal være opmærksom på at der er 95 dage tilbage af dit nuværende abonnement og herefter vil du ikke længere være medlem og din adgang stopper".

    Det er vel de 7 dage + et kvartal. Når du så opsiger indenfor 7 dage, som du har gjort, så er du ikke bundet, og skal heller ikke betale. Hvad er problemet?



  • #26   9. okt 2012 Sørg for at tage screendumps af siden med den ordlyd der er nu. Der står klart og tydeligt at man ikke er bundet til noget de første 7 døgn, og derfor frit kan opsige abonnementet fra dag til dag. Først hvis man ikke har opsagt den inden for de 7 dage er det bindende i tre måneder. Jeg kan slet ikke se at det skulle kunne læses på andre måder.


  • #27   9. okt 2012 Der er sgu så meget fup og pis på nettet!!!
    Man skal sateme passe på med hvad man "klikker" ja til!
    Blev selv "bollet" i røven med et lignene tilbud,hvor jeg lidt forhastet købte et
    medlemsskab!! Dagen efter fortrød jeg mit køb og regnede med at få mine penge retur eftersom jeg endikke havde gjort brug af mit medlemsskab,men ak nej !!!
    for i deres betingelser stod der at medlemsskabet bliver gældene så snart det er købt !! SVINDEL IKKE !!!!!!!!


  • #28   9. okt 2012 Det burde være logik for mentalt retarderede burhøns, at intet firma kan leve af at udlevere tablets for 2 kroner, så naturligvis så er deres mål, at få dig til at betale de 897 kroner, uanset hvor tidligt du opsiger abonnementet.

    Som kommende jurist kan jeg kun anbefale dig at lade være. Det kan godt være, at de påstår, at der ikke er binding de første 7 døgn, men hvis de så ikke svarer, eller trækker opsigelsen ud, så der eksempelvis går 8 døgn, så bliver du bonnet for 897 kr., og så er politiet bedøvende ligeglad, om du kan dokumentere at du har kontaktet firmaet for at opsige abonnementet lige efter du har accepteret betalingen.

    Men prøv det, hvis du gerne vil betale 900 kr for en iøvrigt fuldstændig ukendt og ubrugelig tablet!


  • #29   9. okt 2012 Fik denne email fra dem i dag:
    Så det tyder ikke på at jeg bliver opkrævet yderliger smiley

    Hej

    Du kan se bort fra de +90 dage og blot forholde dig til de betingelser du accepterede da du tilmeldte dig.
    Med Venlig Hilsen

    Dating247.dk - Kundeservice
    Tlf: (+45) 38 41 23 45
    kundeservice@dating247.dk

    Valero Media ApS
    Att.: Dating247.dk
    Skindergade 15
    1159 København K


  • #30   9. okt 2012 Mac: Du sagde...?

    Bliv du hellere i skole lidt endnu. Der er vidst lang vej for den kommende jurist smiley


  • #31   9. okt 2012 Ouuu, Kristian, et dybt stød du sætter ind der... smiley

  • #32   9. okt 2012 Kristian J - Synes det virker betryggende, at firmaet pludselig fraviger deres egne forretningsbetingelser på dén måde?

    Han har været heldig her, for i 99% af tilfældene, ville han være blevet fanget.

    Den generelle regel er at undgå den slags "tilbud", så jeg har helt og aldeles ydet korrekt rådgivning.

    MEN, lad os nu se, det kan jo være, at det ikke er sidste gang han har hørt fra det firma. De har stadig hans kreditkortoplysninger og samtykke, og kan hæve hvad de vil.


  • #33   9. okt 2012 Der er mange der glemmer at framelde sig, og det er dem de tjener penge på - mange har så travl en hverdag at de hurtigt kan glemme at framelde sig (eller ikke kan overskue hvordan de skal gøre det), at de bliver fanget.
    Det er samme princip at mange avissælgere og andre telemarketingsælgere får "fanget" folk; et øjebliksuopmærksomhed, hvor det så er for sent.
    Men de ved også at der er nogle der er vågne.

    Jeg tror ikke at han hører mere fra dem.


  • #34   10. okt 2012 Hold jer langt væk fra de der tilbud, den slags firmaer lever af folk der glemmer at afbestille i tide. Jeg har 2 sager kørende for bekendte der har rodet sig ind i et slankeprodukt, og det er helt grotesk hvad gruppen af firmaer omkring produktet forsøger. Den påståede "gæld" sælges videre fra det ene firma til det andet, og i det ene tilfælde er vi nu 4 firmaer væk fra det der oprindelig sendte varen. De lever højt på storskrydende løsagtige påstande og juridisk bragesnak, vel vidende at de fleste intet kender til jura og er ved at tisse i bukserne af skræk og betaler straks, så snart de truer med retslig inkasso og Ribers.
    Sørg for at AL korrespondance med dem er skriftlig og gemmes, husk at markere eventuelle mails så du får en kvittering for såvel modtagelse som åbning, aftal intet over telefonen, og send det helst som anbefalede breve. Sørg for at uret på din PC går rigtigt, så tidspunkter og datoer er korrekte. Det er platugler i har med at gøre, så undgå at bliver fanget på fodfejl. Lad være med at bruge skældsord, skriv pænt og høfligt, man kan skrive de forfærdeligste ting i pænt sprog smiley .
    Er fælden klappet og der trækkes _uberettiget_ på kortet, så få banken til at standse betalingen - eller allerbedst få et nyt kort. Har man glemt at melde fra i tide, er der ikke noget at gøre, andet end at betale og lære af det. Kontakt forbrugerrådet, det kender de fleste af de firmaer og kan rådgive om hvad du skal gøre for at slippe af med dem.


  • #35   10. okt 2012 Mac, derfor er det smarteste også at kontakte sin bank og bede om et nyt kort. Det har et andet nummer end det firmaet har registeret, og alle træk vil blive afvist. Det tager kun 3-4 dage, og man kan beholde sin PIN kode hvis man ønsker det. Det er endda gratis.

  • #36   10. okt 2012 Der må være en nemmere og billigere måde at finde en kæreste på Kasper:)

  • #37   13. okt 2012 Haha tjaah det kan der være noget om smiley
    Meen tror ikke jeg kommer til at høre mere fra dem, har så heller ikke modtaget nogle tablet endnu, men skidt også med det..
    Skal bare ikke risikere at skulle betale 900 for en ukendt tablet, og et medlemstilbud til en dating side jeg alligevel ikke kommer til at bruge.


  • #38   13. okt 2012 PS.

    Fik heller aldrig min medlemsgave..GGGRRRRRR.


Kommentér på:
Gratis tablet

Annonce