1.927 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 10 Svar

bjarne J
bjarne J
Tilmeldt:
2. sep 2012
Følger: 1 Emner: 1 Svar: 1

Omregistrering af veteranmotorcykel Omregistrering af veteranmotorcykel

Hej på forum ?

Jeg har en ven som mistede sin far for et par måneder siden og han har via bobestyreren for 3 dage siden købt sin fars veteranmotorcykel ud fra boet. Den har ikke kørt de sidste 4 år og der er en del som skal fixes før den er køreklar så det er et projekt. Han har fået at vide at han skal omregistrere eller afmelde den inden 8 dage. Da han gerne vil beholde samme nummerplade på cyklen prøvede vi i går at gå på skat for at omregistrere den men de skriver at omregistrering ikke er mulig da der mangler syn af køretøjet. Nu er vi så lidt i tvivl om hvad vi gør herfra? Har han 8 dage til at få den synet og omregistreret? Går den automatisk over i hans navn? Eller hvor lang tid har han til at få den synet inden pladerne skal indleveres?

På forhånd tak for svar

Mvh Bjarne


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Hjælp til hænge tv op , har forsøgt selv , men det mislykkedes lidt . . derfor brug for hjælp til at rette på det . Har ikke boremaskine eller skruemaskine og det er murstensvæg . 300 kr.
  • Rem hoppet af havetraktor 500 kr.
  • skifte ventilator 750 kr.
  • Opsætning af lille vitrineskab 750 kr.
  • Fjerne ukrudt, klip græs og græs kanter 2.500 kr.
  • Garderobe 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Omregistrering af veteranmotorcykel
  • #1   26. jun 2021 8 dage.

  • #2   26. jun 2021 Hvis det skal være helt efter bogen, har du desværre kun 4 dage, så de er flinke, når de siger 8 dage. Jeg ville prøve at fremlægge argumentet om at beholde nummerpladen, der er vel nogle følelser med i det, det kan de fleste vel forstå.

    https://www.motorst.dk/nyheder/presse-og-nyheder/ny-frist-for-at-omregistrere-koeretoejer/

    Fra den 1. januar 2021 skal køretøjer omregistreres indenfor fire hverdage ved bilhandler. Tidligere var fristen på tre uger. Ændringen er en fordel for bilisterne – blandt andet fordi der vil opstå færre uenigheder mellem køber og sælger ved private bilhandler.


  • bjarne J
    bjarne J Tilmeldt:
    sep 2012

    Følger: 1 Emner: 1 Svar: 1
    #3   26. jun 2021 Okay, tak for hurtig svar smiley det er da godt nok vildt hurtigt smiley men vi vil lige spørge om han kan beholde nummerpladen, er det motorstyrelsen vi skal høre om det? smiley

  • Sajmon ™
    Sajmon ™ Hjælpe-administrator
    Online Tilmeldt:
    mar 2004

    Følgere: 292 MC-er: 16 Annoncer: 1 Emner: 66 Svar: 20.915
    #4   26. jun 2021 Synes først - så kan den omregistreres.

    8 dage er dobbelt så meget som loven giver.


  • Strøm
    Strøm Tilmeldt:
    maj 2015

    Følgere: 2 Emner: 1 Svar: 77
    #5   27. jun 2021 Kan man ikke køre den til syn og dumpe. Så få 30 dage til omstilling/ gensyn

  • #6   27. jun 2021 Gør som strøm skriver.

    Fra et dumpet syn får du 30 dage til at få den bragt iorden(ikke 30 dage til at køre rundt).


  • #7   27. jun 2021 Et dumpet syn giver måske 30 dage til omsyn, men det ændrer vel ikke noget ved den oprindelige frist på 8 dage til omregistrering...

  • #8   27. jun 2021 Fristen på de normalt 4 dage til at få et køretøj omregistreret, er de 4 dage hvor den gamle forsikring stadig gælder.
    Går der mere end de 4 dage, kan tidligere ejer tvangsafmelde forsikringen.
    I dette tilfælde er der så tale om 8 dage.
    Men det betyder, at et dumpet syn ikke giver 30 dages forlænger frist.
    Hvis han ikke kan få den klar til gaden og synet, inden de 8 dage er gået, skal han afmelde den og dermed aflevere nummerpladen.


  • Martin E
    Martin E Tilmeldt:
    maj 2021

    Følgere: 6 Emner: 3 Svar: 200
    #9   27. jun 2021 Er det ikke godt nok at få samme nummerplade, inklusive farve, igen?
    https://skat.dk/skat.aspx?oid=2234521&i=2


  • #10   27. jun 2021 Til syn er det fuldstændig ligemeget om al chrom skinner eller om maling skaller.
    Den skal bare være sikkerhedsmæssig i orden. Dvs dæk, bremser, lys mm. skal være ok.
    Det bør kunne ordnes rimelig hurtigt, med mindre det er en model, det er svært at finde dele til. Så kan en eventuel restaurering klares efter synet.



Kommentér på:
Omregistrering af veteranmotorcykel

Annonce