974 visninger
|
Oprettet:
FølgFølg ikke
17 Svar
hjælp...mit kort ryger hjælp...mit kort ryger
hallo jo...
jeg er i den uheldige position at jeg blev stoppet for at kører på hjul. dette var politiet bestemt ikke glade for, og de mener at handlingen skal taksere til et farvel til kortet, skønt min kammerat blev taget for samme forseelse, og fik en bøde på 500kr. er der nogen der har stået i samme situation, eller nogen der kender nogen tricks til at snige sig uden om.
0 synes godt om
mar 2004
Følgere: 120 MC-er: 11 Emner: 394 Svar: 9.138
Vippede du den bare op?
Hvor langt oppe var du?
var der andre forseelser involveret? (for meget fart fx)
okt 2004
Følger: 10 Følgere: 9 MC-er: 2 Emner: 14 Svar: 51
mar 2004
Følgere: 120 MC-er: 11 Emner: 394 Svar: 9.138
Men omvendt så burde der også være et fast regelsæt for hvad sådan noget giver! Men dte går vel under meget uforsvarlig kørsel eller lign, da du kun har 1 hjul i kontakt med jorden.
jul 2005
Følger: 3 Følgere: 2 MC-er: 2 Emner: 38 Svar: 252
mar 2005
Følger: 1 MC-er: 1 Emner: 1 Svar: 33
Jeg har ikke umiddelbart forstand på det, men det bør vel findes nogle tabeller hvori takseringen står.
Ellers er det jo lidt frit land for den enkelte betjent at taksere hver enkelt forseelse - sådan tror jeg ikke det foregår ;o)
Men nogen direkte hjælp kan jeg ikke give dig, men undersøg hvordan det normalt takseres - ring evt til politiet og hør ad. (du behøver jo ikke ligefrem fortælle at du er blevet stoppet...)
Lars: tjah, find dig dog noget mere interessant at lave end at spille gammelgklog når nogen spørger om hjælp....
feb 2004
Følger: 35 Følgere: 34 MC-er: 1 Emner: 89 Svar: 2.744
jan 2004
Følger: 32 Følgere: 30 MC-er: 3 Emner: 45 Svar: 676
men der er ik andet for end du må se hvad der sker
nov 2004
Følger: 6 Følgere: 4 MC-er: 2 Emner: 4 Svar: 44
1. var det i en by?
2. kørte du forbi en sidevej på rullen
3. var der skoler eller bus stoppested i den umidlbare nærhed
Jeg må sige du står ikke godt, som du siger mener politiet det kommer til at koste kortet, det vil sige at de ikke ved det og derfor sender det vidre i systemet og så er det noget lort, så ryger du i retten, og der kan gå op til et år inden sagen kommerfor.
Jeg blev stoppet for samme forseelse, med 50 i timen hvor man møtte køre 60, ingen folk at se på nær civil bolitiet et stykke bag mig, jeg satte forhjulet ned ud for en sidevej, og i mine udregninger som jeg forelagde i retten var det opgjordt at en person skulle løbe ud af en dør med 157,5 km/t for at kunne komme i fare (kender ingen der kan løbe så hurtigt. Skulle der komme en bil fra sidevejen skulle vedkommende køre mere end 178 km/t ud i et T kryds, heller ingen faktor.
I udregningen var reaktionstid, nedsættelse af forhjul og bremse distance.
Jeg tabte, surt.
Find en god advokat.
Held og lykke.
Ps. hvis det var på en vej hvor der var reel fare for andre ryger pappet, og så er det også fortjænt, men dommene på dette område har en tendens til at være alt for streng.
aug 2004
Følger: 15 Følgere: 14 MC-er: 1 Emner: 31 Svar: 231
Var det Rene på den sorte streetfighter R6, der mistede kortet?
Christian
dec 2003
Følger: 2 Følgere: 275 MC-er: 5 Emner: 130 Svar: 4.951
dec 2003
Følger: 14 Følgere: 13 MC-er: 4 Emner: 79 Svar: 1.092
Det kan sgu godt være det er forbudt at køre på rullen, men jeg er enig med Rune, de burde finde sig noget andet at bruge deres dyre tid på. Med mindre det self var et sted med små børn el. lign i nærheden.
Held og lykke med det.
>>>Martin
dec 2003
Følger: 14 Følgere: 13 MC-er: 4 Emner: 79 Svar: 1.092
aug 2004
Følger: 15 Følgere: 14 MC-er: 1 Emner: 31 Svar: 231
Han skulle ikke ha taget kortet, men derimod tildeles præmier og hædersbeviser for sine evner på to... et hjul. Vidste godt at han var kommet i retten, men havde ikke hørt at han tabte.
nov 2004
Følger: 6 Følgere: 4 MC-er: 2 Emner: 4 Svar: 44
Jacob gå på biblioteket og søg efter doms afsigelser inde for det område, vil du kunne se hvordan du står ved at sammenligne din sag med andres, tænk blot på at for 1 1/2 år siden blev dommene en anelse hårde dømt.
Jeg kan desvære sige at du nok kommer i retten.
Anklageren vil selv gå ind og checke forige domme, og forlange straf i henhold til den, derfor må du finde så mange sager du kan med frifindelse af krav om betinget frakendelse af kortet.
Det siges at der er kommer en regel at hvis hjulet har været hævet mere end 20 cm er det en betinget frakendelse. Men har selv søgt og kan ikke finde noget der tyder på samme, men den ovenstående regl med 100m er helt hen i skoven, i henhold til forskellen mellem ugerningens i fx. by mod på motorvej, derfor ingen meter angivelse.
Du kan være heldig at politi mesteren i din kreds ikke vil køre en retsag, men desværre ser det ikke lyst ud, dog alt afhengig af hvor og hvordan det er sket.
En anden ting sagen med Anders Rasmussen blev "kun" til en bøde, på baggrund af at den ikke var hævet mere end 20 cm, hvis du siger at din er næsten umuglig at holde nede, vil du miste kortet på baggrund af at du ikke har krontrol over din motorcykkel.
jun 2005
Følger: 3 Følgere: 2 MC-er: 1 Emner: 2 Svar: 9
For det andet kommer du kun i retten, hvis du derefter nægter forseelsen.
Så ingen kan med sikkerhed sige, hvad din straf vil blive, da det i sidste ende vil blive op til dommeren.
nov 2004
Følger: 6 Følgere: 4 MC-er: 2 Emner: 4 Svar: 44
inde for netop denne sag er der ingen regelsætning om hvilken strafudmåling der er på området, derfor ender de sager som regel altid i retten, hvis de da kommer så langt.
Hvilket jeg dog ikke håber for Jacob.
Det er dog op til politichefen (og ikke op til politiets sekrateriat at afgøre) i den pågældende kreds at bestutte om hvilken paragraf det skal under.
okt 2004
Følger: 10 Følgere: 9 MC-er: 2 Emner: 14 Svar: 51
tak for alle de venlige og behjælpæige svar (på nær Lars T).
har snakket med en der arbejde i retten i Køge, som fortalt hvad paragraffen jeg havde overtrådt indebar. kan ikke helt huske det i detaljer, men hun mente ikke det var så slemt og prisen ville nok ligge på 500-1000kr. så hvis dette passer skal i skynder jer at hive den op, inden deres klippekort halløj kommer (september).
Men nu må vi se hvad der sker, men jeg sørger for at holde jer opdateret.
men endnu engang tak for hjælpen......
hjælp...mit kort ryger