Svømmer problem? Svømmer problem?
Hej jeg har fået en ny maskine hjem, og alt der mangler for at den kan køre er karburatoren ikke flyder over. Jeg kan godt starte den uden problemer, men efter 5 sec går den stille og roligt ud. Giver jeg gas, så drukner den, den når ikke at tag omdrejninger før den drukner. Den tager dog omdrejninger desto længere jeg trykker chokeren ind???
Har læst omkring, og har kigget hele manualen igennem og der står ikke noget om svømmerens position eller lign.
det skal siges jeg er ikke god til det med motorer, men jeg er pænt sikker på det er svømmeren men det kan også være noget andet?
Karburatoren har 2 bundkar, og det er kun højre bundkar der løber benzin ud af fra bunden af bundkaret er der sådan en lille slange.
Har læst mig til at det højst sansynligt er svømmeren, hvad tænker i?
- Har prøvet at tappe på den, men det ligner den er samme sted som før.. Men det er vel svært at se - selv små millimeter gør en forskel vel.
mar 2010
Følger: 3 Følgere: 43 MC-er: 2 Emner: 8 Svar: 274
Så samler du igen, og justerer alt til fabriks instilling. Og så prøver du igen. Så er jeg sikker på du har løst problemet.
mar 2006
Følger: 20 Følgere: 41 MC-er: 5 Emner: 74 Svar: 812
sep 2006
Følger: 11 Følgere: 22 Emner: 101 Svar: 326
Svømmer problem?