1.459 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 10 Svar

Konsekvens for forhandler - færdselsforseelese i udlånt køretøj? Konsekvens for forhandler - færdselsforseelese i udlånt køretøj?

Jeg var engang ude og prøve en motorcykel ved en forhandler, hvor jeg kan huske at jeg skulle underskrive en lille lap papir, så han havde dokumentation for hvem der havde kørt den. Sidenhen har jeg prøvet nogle brugte motorcykler hist og her, også ved forhandler, og skønt de gerne lige vil se kørekortet, har jeg ikke skulle underskrive noget.

Jeg kom til at tænke på hvad der egentlig ville ske ift. konsekvenser for forhandleren, hvis nu en bruger af en demobil, eller for den sags skyld en lånebil blev taget med 200 på i en fotofælde, og forhandleren ikke kunne fortælle politiet hvem der havde kørt bilen?

Synes at mindes at lovgivningen inden for de seneste år er blevet ændret til at ejeren af køretøjet på en eller anden måde kan stilles til ansvar, trods det ikke var ham der kørte køretøjet.. ?

Men de kan jo ikke rende og tage forhandlere og sælgeres kørekort, så der må vel nærmest være en eller anden form for økonomisk konsekvens istedet?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Rengøring af køkken opvask og vasket gul i lille gang og køkken 310 kr.
  • 2 times rengøring i dag senest 17:00 500 kr.
  • Jeg skal bruge en låsesmed til et skab 400 kr.
  • Ca 20 kvm væg med standhaftig tapet 2.500 kr.
  • Gummimåtter, bundmåtter, hjulkapsler, stålfælge med dæk. 1.200 kr.
  • Ophængning af spisebordslampe i betonloft i 800 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Konsekvens for forhandler - færdselsforseelese i udlånt køretøj?
Kommentér på:
Konsekvens for forhandler - færdselsforseelese i udlånt køretøj?

Annonce