1.332 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 4 Svar

Mere larm? Hvordan? Suzuki gz250 Mere larm? Hvordan? Suzuki gz250

Hej MCgalleri!
Jeg er den heldige ejer af en super fin Suzuki gz 250 marauder. Alt på den er ligesom det skal være for en begynder som mig... Men det eneste der mangler, er faktisk lidt mere larm.. Ikke en fuldstændig sindsyg larm, men den må bare godt lyde af lidt mere. Nogenlunde som en cruiser/Chopper. For lige som det ser ud nu, lyder den som en knallert, lidt ufedt efter min mening. Kan man nøjes med at borer et hul? og hvor skal dette hus så placeres? Eller kan man købe en federe udstødning med lidt mere lyd i? Hvor kan man finde sådan en. Har kigget overalt og synes ikke rigtig, at jeg kan finde noget.
Løsningen ved at borer et hul er jeg ikke så glad for, hvis noget går galt eller lign. Men det kan blive en sidste udvej..
På forhånd tak!
Mvh
Jonas A. P. Jørgensen


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af spejl,vægreol og knagerække 1.096 kr.
  • Opsætning af lampe 250 kr.
  • Fjernelse af rødder fra buske. 1.000 kr.
  • Tjekke rør og skifte en pakning - fra have ind i hus 2.000 kr.
  • Vandhane Blinker røde 1.500 kr.
  • Opsætning af lampe 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Mere larm? Hvordan? Suzuki gz250
  • #1   25. apr 2006 hmm.. jeg synes der er udemærket lyd i sådan en, og at begynde at bore i sin udstødning, det synes jeg er dumt. Det er sådan noget man gjorde på sin Puch. smiley

  • #2   25. apr 2006 haha.. ja det med at bore i udstødningen var også noget jeg kender til, altså da jeg havde en knallert:-)

  • #3   25. apr 2006 men prøv at undersøge ved din mc "mekker" om din mc kan klare en større udstødning med mindre modstand. Og evt om det luftfilter der sidder på kan udskiftes til et el andet power filter.
    Men hvis disse bliver skiftet, så skal mc indstilles til det også, hvilket nok er bedst hvis det bliver gjort på værksted hvis du ikke er typen med sorte fingre.
    Go vind frem..


  • #4   25. apr 2006 Kender en hvis far havde en anden udstødning på. Den lød meget godt. Tror hidhway Hawk har et system til dem. Eller også er det Laser...

    /
    Jesper


Kommentér på:
Mere larm? Hvordan? Suzuki gz250

Annonce