{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af vægbeslag med udtræk samt tv der skal sidde derpå 350 kr.
  • Samling af skab 1.180 kr.
  • Hænge hylde op 450 kr.
  • Paint and wood work 10.000 kr.
  • Opsætning af håndvask og opvaskemaskine 1.640 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Gør jeg jer den tjeneste og se det her
  • #1   30. jul 2010 Det må man sige...
    Skal sgu nok være glad for det liv man har....


  • #2   30. jul 2010 hold da op .......... det er sgu en positiv gut.
    Ja så må man nok tænke sig om en extra gang før man piver....


  • #3   30. jul 2010 han er sku en gæv lille gut smiley

  • #4   30. jul 2010 Ja, hatten af for ham, man skal være glad for den man er!

  • #5   30. jul 2010 Er kun en bette knejt i forhold til ham ! Respekt for det han gør smiley

  • #6   30. jul 2010 Det kan man fandeme kalle livsmod der vil noget
    Hatten af for ham for det har fandeme været en lang og hår kamp for ham at nå så langt men det er dagligt at se at han ikke har mistet livsmodet alligevel


  • Sajmon ™
    Sajmon ™ Hjælpe-administrator
    Tilmeldt:
    mar 2004

    Følgere: 294 MC-er: 16 Annoncer: 1 Emner: 126 Svar: 20.646
    #7   30. jul 2010 :o)

  • #8   30. jul 2010 "Its freezing, I cant feel my hands"

    Haha ... kanon humor han har smiley


  • #9   30. jul 2010 jeps.
    han er imponerende. han har faktisk egen hjemmeside. og rejser hele usa tyndt med foredrag. arbejder på en foredrags turne i europa.

    stor respekt for ham


  • #10   30. jul 2010 Respekt. Den mand er genial. Syntes også Jason Watt er lidt derhen af, dog har han både arme og ben, men at blive linket til en kørestol og holde humøret oppe, og at han stadig kører racerløb.

  • #11   30. jul 2010 Det kan jeg kun give dig rat i Anders jeg har selv en broder der sidder i kørestol og har gjort det siden 65 og kan kun bruge overkroppen men der gør han også til gengæld rigtig godt

  • #12   30. jul 2010 Der er mange ligesom ham, også i DK, bla. en blind mand der har besteget mount everest og vundet OL gentagne gange og lign..

    De mennesker er gode til en ting: At vende situationen fra at sidde og være ingenting, til at tjene penge på deres situation ved at være gode talere / foredragsholdere.

    Deres taler berører selvfølgelig en og man tænker over deres situation, men hvad ændrer det på vores egen situation om vi har hørt om dem eller aldrig har hørt om dem?

    Anders L, så har du ikke mødt jason watt i virkeligheden, der er forskel på at fremstå som en flink og rar gut på TV til at være sig selv når kameraet slukker, det er en facade, og alle mennesker har facader!.

    Chris MacDonald er den slemmeste af dem alle og jeg har også været udsat for hans foredrag. Han er jo et motion ikon for sund levevej, og så vælger han at bruge sin far der er slemt cancer ramt til at tjene penge ved at lave en dokumentar omkring motion og sund mad kan helbrede kræft (og det kan det!) Og han "får helbredt sin far så der ingen spor af kræft er tilbage i kroppen"
    - og hvad sker der en måned efter? Hans far dør af kræft!!, det kom næsten ikke engang frem i pressen fordi det ville være så stort et FAIL fra hans side... det er næsten til at lave et south park afsnit over..

    Selvfølgelig kan man vælge at synes det er flot klaret men hvis man er i stand til at tænke ude af boksen så forstår man hvad det hele handler om...

    Situationsfornemmelse.

    Hvis i mener jeg er et dumt svin så har i allerede stemplet jerselv smiley

    Jeg kender mennesker der har klaret det endnu bedre end nogen af dem og de vælger IKKE at tjene penge på det ved at stille sig frem i medierne som ikoner.. Det er dem der fortjener respekten selvom man ikke lægger mærke til dem..

    "RESPEKT", i kender ham jo ikke hahaha.. det viser bare at hvis man er god til at sælge sig selv til den 3 magt så kan alt lade sig gøre..

    Husk nu vi bare er dyr, gud ikke findes og at vi kun lever kortvarigt.
    Vis respekt for jer selv, jeres familie, jeres venner og dem i holder af istedetfor en eller anden freak der lever af at fortælle hvor godt han har klaret den på trods af at han er en levende gummi klat uden arme og ben, det eneste han er god til er at få 14 årige teenage piger til at græde over hvor dårligt de har behandlet deres forældre og hvor godt de har det i forhold til ham...


  • #13   30. jul 2010 Niels K.
    Rigtig god kommentar ! En anden synsvinkel som også er fair


  • #14   30. jul 2010 Niels, du har ret i noget, men dit syn er sku lidt for snævert, du syntes, at det er dem, der selv går med det, og klarer det godt, der er bedst??

    OM igen. Nogle af disse mange ikoner, er faktisk, med til at få NOGLE unge mennesker, til at rette sig, når de er på vej på et skråplan.

    JA han tjener penge, på sit "standup show" (eller hvad det hedder) MEN han påvirker også mange menesker positivt, også mange handicappede, der kan se, der er en anden verden der ude!

    DET er rigtigt, at der er mange som ham, der evner at se det lyse, når det er mørkt, MEN der er sku ikke mange, der forstår at formidle det, på en så livsbekræftigende måde!!! OG ved at gå foran, hjælper direkte og indirekte andre mennesker, til at komme videre, og komme op på "hesten" igen!!


    /Jesper


  • #15   30. jul 2010 @ Niels K: Du er jo drænet for empati....
    Måske er det din enorme viden om rygeheroin der har gjort dig helt følelsesløs!


Kommentér på:
Gør jeg jer den tjeneste og se det her

Annonce